wpisz słowo:   
 Niedziela,  14 Lipca 2024
 
 
A  A  A
Zobacz
Nagrody
Archiwum

Neunkirchen

Miasto: Neunkirchen

Kraj związkowy: Saara

Powiat: Neunkirchen

Powierzchnia 75,08 km²

Liczba ludności: 46.369 (2015 r.)

Nadburmistrz: Jürgen Fried

Odległość od Wolsztyna ok. 900 km

Strona internetowa: www.neunkirchen.de

 

Umowa o partnerstwie miast: http://www.wolsztyn.pl/foto/duze/neunkirchen_akt.jpg

 

2019 rok

 

Turniej Miast Partnerskich w Neunkirchen

W dniach 27 – 30 czerwca 2019 r. w Neunkirchen odbył się Turniej Miast Partnerskich. Wolsztyn reprezentowały Kluby, a mianowicie w piłce nożnej kobiet KS Grom Wolsztyn oraz w piłce ręcznej KPR Wolsztyniak Wolsztyn. Uczestnicy Turnieju oprócz zmagań sportowych mieli okazję poznać okolice Neunkirchen oraz Saarlandu. Podczas pobytu mieli możliwość nawiązania kontaktów z zawodnikami z innych drużyn. Odbyły się wspólne zajęcia. Jak się okazało, zarówno w piłce nożnej jak i piłce ręcznej, nasze Drużyny okazały się bezkonkurencyjne, w związku z tym do doku wróciliśmy z dwoma pięknymi pucharami za wygranie obu turniejów.

 

Zdjęcia: http://wolsztyn.pl/aktualnosc,2893.html#a

 

2017 rok

 

Turniej Miast Partnerskich

W dniach 22 – 25 czerwca 2017 r. w Wolsztynie odbył się Turniej Miast Partnerskich, który został dofinansowany ze środków ‘Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży’. Uczestnicy projektu przyjechali do nas z Niemiec (Neukirchen, Lubolz), Litwy (Ejszyszki) oraz z Zielonej Góry. Podczas pobytu młodzi ludzie mieli możliwość integracji z polskimi rówieśnikami. Odbyły się wspólne zajęcia m.in. zwiedzanie miasta oraz parowozowni. W czasie trwania projektu rozegrano również mecze piłki nożnej oraz piłki ręcznej.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Projekt dofinansowała "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży"

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

 

Wizyta w Mantes la Ville
W ramach współpracy Wolsztyna z zagranicznymi miastami (Luebben, Neunkirchen) odbywa się co roku spotkanie pań i panów, którzy są członkami stowarzyszeń działających w partnerskich miastach. W zeszłym roku wizyta miała miejsce w Wolsztynie, w tym roku zostaliśmy zaproszeni do Mantes la Ville (Francja), miasta partnerskiego Neunkirchen. Podczas takiego spotkania przyjezdni goście z miast partnerskich przyjmowani są w domach członków stowarzyszeń. Program pobytu w Mantes la Ville obejmował zwiedzanie oraz wizytę w Urzędzie u Mera.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

 

Neunkirchen utrzymuje od 1986 roku kontakty partnerskie z miastem Lübben i to właśnie tą drogą doszło do poznania i nawiązania kontaktów z Wolsztynem. Neunkirchen leżące w kraju związkowym Saary było drugim miastem w byłych Niemczech zachodnich, które nawiązało oficjalne kontakty ze wschodnioniemieckim miastem, a mianowicie z Lübben. Ówczesne władze NRD przychyliły się do prośby Neunkirchen odnośnie współpracy z Lübben, a zgodę taką poparł sam Erich Honecker, który urodził się właśnie w Neunkirchen. Stosowne porozumienie oba miasta podpisały 12 grudnia 1986 roku.


Przedstawiciele Wolsztyna nawiązali pierwsze kontakty z Neunkirchen podczas święta Lübben organizowanego w 1993 roku, na które to przybyły delegacje wszystkich zaprzyjaźnionych z Lübben miast partnerskich.


W kolejnych latach oficjalne kontakty ograniczały się raczej do sporadycznych wizyt, zwłaszcza podczas "Dni Wolsztyna" czy "Święta Neunkirchen".
Nie można jednak tego powiedzieć o kontaktach jakie nawiązał znany już z kontaktów z Lübben Państwowy Dom Dziecka w Gościeszynie. Z własnej inicjatywy zwrócili się do tej placówki z ofertą pomocy państwo Urszula i Wolfgang Hautz. Od początku kontaktów z Neunkirchen udzielili oni dzieciom z Gościeszyna olbrzymiej pomocy przekazując odzież, zabawki czy sprzęt gospodarstwa domowego. Za swoją bezinteresowną pomoc zostali wyróżnieni przez burmistrza Wolsztyna Jana Słomińskiego podczas oficjalnego spotkania w Neunkirchen.


Ożywienie tych kontaktów nastąpiło pod koniec 1998 roku. Wtedy to na zaproszenie ówczesnego burmistrza Wolsztyna Jana Koziołka odbyło się 11. września 1998 roku w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie spotkanie z przedstawicielami zarządu Związku Sportowego z Neunkirchen. Na spotkanie to przybyli: Adolf Morgenstern, kierownik urzędu ds. szkolnictwa, kultury i sportu z Neunkirchen, Kurt Heidrich przewodniczący Związku Sportowego z Neunkirchen wraz z członkami zarządu. Zaproszeni zostali również przedstawiciele z Lübben. Uczestniczył wśród nich m.in. przewodniczący Miejskiego Związku Sportowego pan Rüdiger Dommaschek. Celem tego spotkania było omówienie możliwości rozszerzenia spotkań sportowych jakie prowadzą już Lübben i Neunkirchen oraz objęcie nimi również Wolsztyna. Bezpośrednim wynikiem tego spotkania było podpisanie w następnym roku oficjalnego porozumienia miedzy Neunkirchen a Wolsztynem odnośnie wymiany sportowej. W dniach od 15 do 18 kwietnia 1999 roku przebywała w Neunkirchen delegacja samorządowców wolsztyńskich w składzie:

    Jan Słomiński - burmistrz
    Andrzej Rogoziński - zastępca burmistrza
    Ryszard Kurp - starosta
    Krzysztof Piasek - wicestarosta

17 kwietnia 1999 roku zostało tam podpisane "Porozumienie o stosunkach sportowych między miastem Neunkirchen a miastem Wolsztyn." Podpisali je prezes Związku Sportowego z Neunkirchen Kurt Heidrich oraz burmistrz Wolsztyna Jan Słomiński. Głównym celem podpisanej umowy jest wspieranie i prowadzenie wymiany sportowej młodzieży. Ustalono wtedy terminarz przyszłych spotkań sportowych. Dotyczy to przede wszystkim takich dyscyplin jak: piłka nożna, piłka ręczna czy lekkoatletyka. Ustalono wtedy również terminarz przyszłych spotkań, którym objęto sportowców z trzech zaprzyjaźnionych miast: Wolsztyna, Neunkirchen i Lübben. Co roku, za każdym razem w innym mieście, odbywają się rozgrywki drużyn piłkarzy ręcznych z tych miast, wszystkich grup wiekowych poczynając od najmłodszych dzieci a kończąc na seniorach.
Kwietniowa wizyta związana była przede wszystkim z zacieśnieniem kontaktów sportowych, ale wskazała również na inne obszary możliwej współpracy. Delegacja z Wolsztyna była bardzo zainteresowana budową i planami sal sportowych jakie zwiedziła podczas tej wizyty. Otrzymała również stosowne projekty, które okazały się przydatne podczas projektowania przyszłej hali sportowej w Wolsztynie.

Do znacznego ożywienia kontaktów między naszymi miastami, wykraczającymi poza partnerstwo na płaszczyźnie sportowej, doszło w latach 2008 - 2010, czego zwieńczeniem stało się poprzedzone jednomyślnymi uchwałami obu Rad Miejskich podpisanie porozumienia o "Partnerstwie Miast". Uroczyste podpisanie tego aktu przez Burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozinskiego i Nadburmistrza Neunkirchen Jürgen'a Fried'a miało miejsce w Wolsztyńskim Ratuszu w piątek 22 października 2010. Więcej o uroczystym podpisaniu "Partnerstwa Miast" [czytaj więcej].

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

W sobotę 8 kwietnia 2011 r. w Neunkirchen odbyła się uroczystość podpisania partnerstwa miast Wolsztyn i Neunkirchen. Kontakty z Neunkirchen, Wolsztyn nawiązał w 1993 r. przez nasze inne miasto partnerskie, a mianowicie Lubben. Lubben współpracowało już z Neunkirchen od 1986 roku i było drugim miastem w ówczesnej NRD, które mogło nawiązać współpracę z miastem z Niemiec Zachodnich. Zgodnie z zaproszeniem Nadburmistrza Neunkirchen w skład wolsztyńskiej delegacji wchodzili radni, przedstawiciele poszczególnych ugrupowań oraz Burmistrz Andrzej Rogozinski. [czytaj więcej]


Uroczystość podpisania partnerstwa miast w Neunkirchen zbiegła się z obchodami 25-lecia współpracy między Lubben a Neunkirchen. Przypomnijmy iż Wolsztyn prowadził od 1999 roku współpracę z Neunkirchen na płaszczyźnie sportowej, a zgodnie z wolą obu Rad Miejskich kontakty te rozszerzono do pełnego partnerstwa miast, które podpisano w Wolsztynie 22 października 2010 roku.Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-12 | Ostrzeżenie meterologiczne - burze i grad
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-11 | Ostrzeżenie meterologiczne - burze i grad
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-10 | Ostrzeżenie meterologiczne - burze i silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-04 | Ostrzeżenie meterologiczne - burze i grad
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-06-18 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze i grad
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Stacja meteo
Kamery online
Informator SMS
Portal esesja
Sprawdź dowód
Biuletyn Informacji Pub.
Imprezy cykliczne
Pobierz grę terenową
Szlaki GPS
Wolsztyn inspiruje
Foldery promocyjne
Galeria zdjęć
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Zwierzaki z Wolsztyna
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
iPlan Miasta
Sport
Komunikacja
Geo-System
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia - patronat Burmistrza Wolsztyna...

2024-08-06
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-26
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-14
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-14
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-06
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-04
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-06-15
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...
Aktualna pogoda w Wolsztynie...

zobacz więcej kamer...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE
Rynek 1
64-200 Wolsztyn

Tel. (68) 347 45 00

Urząd Miejski jest czynny:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

Wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 14:30
środa 7:00 - 15:30
piątek 7:00 - 13:30

Kasa czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek 9:00 - 14:30
środa 9:00 - 15:30
piątek 9:00 - 13:30                    
                    
                    
Osób online: 30
stat4u
Urząd Miejski w Wolsztynie - www.wolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"