wpisz słowo:   
 Niedziela,  14 Lipca 2024
 
 
A  A  A
Zobacz
Nagrody
Archiwum

Lübben

Miasto: Lübben

Kraj związkowy: Brandenburgia

Powiat: Dahme-Spreewald

Powierzchnia 120,85 km2

Liczba ludności: 13 824 (2015 r.)

Burmistrz: Lars Kolan

Odległość od Wolsztyna ok. 180 km

Strona internetowa: www.luebben.de

 

ROK 2019

Współpraca między miastami partnerskimi

W ramach współpracy kulturalnej między miastami partnerskimi Lubben-Wolsztyn-Lityń, Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo oraz Horlica i Szans z Litynia wzięły udział w festiwalu "DEUTSCHES TRACHTENFEST" który odbywał się w Lubben (Spreewald) od 17 do 19 maja 2019 roku. Oba zespoły dały dwa koncerty i wzięły udział w paradzie ulicami Lubben. W festiwalu wzięło udział 67 zespołów z całych Niemiec a ZPiT Kębłowo i zespoły z Ukrainy były jedynymi gośćmi z zagranicy. Gospodarze zapewnili zespołom krótkie zwiedzanie miasta a prawdziwą niespodzianką było pływanie łodziami  po rzece Sprewie.

 

Zdjecia: https://wolsztyn.pl/aktualnosc,2827.html#a

 

XXII Kolędowe Spotkanie Chórów i Zespołów Śpiewaczych

 

W niedzielę 13 stycznia 2019 r. w Kębłowie odbyło się XXII Kolędowe Spotkanie Chórów i Zespołów Śpiewaczych pod patronatem Burmistrza Wolsztyna. Po koncercie nastąpiło uroczyste podpisanie kalendarza imprez kulturalnych przez  miasta partnerskie Wolsztyn i Lübben.

 

Zdjęcia

 

http://wolsztyn.pl/aktualnosc,2582.html#a

 

ROK 2018

 

Wizyta delegacji z Lübben

W dniu 12 kwietnia 2018 r. przyjechała do Wolsztyna 34-osobowa delegacja samorządowców i przedsiębiorców z naszego miasta partnerskiego Lübben. Wśród nich był również Burmistrz Lübben – Lars Kolan. Niektórzy Niemcy przyjechali do naszego miasta po raz pierwszy. Zagraniczni goście mieli okazję zwiedzić wyjątkową Parowozownię Wolsztyn. W programie przewidziano również możliwość obejrzenia kilku wolsztyńskich przedsiębiorstw, terenów inwestycyjnych oraz nowej części szpitala.

 

https://wolsztyn.pl/aktualnosc,2074.html#a

 

Wizyta delegacji z miasta partnerskiego Luebben

W dniu 23 lutego 2018 r. zawitała do Wolsztyna delegacja samorządowców z Luebben: Burmistrz – Lars Kolan, Michael Hase - kierownik działu usług centralnych, Dörthe Ziemer - PR (biuro prasowe) oraz Ines Mularczyk - przedstawicielka wydziału kultury. Goście spotkali się z Burmistrzem Wolsztyna – Wojciechem Lisem, aby omówić plany i wspólne przedsięwzięcia na obecny i przyszły rok. Podczas swojego pobytu przedstawiciele Luebben mieli okazję zobaczyć Dom Dziennego Pobytu, a także zwiedzić wolsztyńską parowozownię oraz  Muzeum Roberta Kocha.

 

http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,2008.html#a

 

ROK 2017

 

Podziękowania dla przyjaciół z Lübben

Dnia 30 listopada 2017 r. w Lübben przedstawiciele Gminy i Powiatu Wolsztyńskiego wraz z dziećmi z tutejszego Domu Dziecka uczestniczyli w zebraniu Stowarzyszenia Partnerstwa Miast. Delegacja z Wolsztyna podziękowała wszystkim członkom stowarzyszenia za 25-letnią pomoc, która co roku udzielana jest podopiecznym Wolsztyńskiego Domu Dziecka. Mieszkańcy Luebben co roku przygotowują paczki świąteczne na Wielkanoc i Boże Narodzenie, organizują także wakacyjne pobyty w Niemczech. Słowa podziękowania do członków stowarzyszenia przekazał Burmistrz Wolsztyna i Wicestarosta Wolsztyński. Dzieci natomiast podziękowały własnoręcznie przygotowanymi prezentami i krótkim występem artystycznym.
 
http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1872.html#a 

 

40. Spreewaldfest w Lübben
W jubileuszowym festynie regionu Spreewald, który odbył się 16-17 września 2017 r. uczestniczyła Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta. Podczas dwudniowej imprezy orkiestra wystąpiła w przemarszu i oficjalnym otwarciu imprezy, a także dała krótki koncert oraz zagrała płynąc w tradycyjnej paradzie łodzi.

 

Źródło: http://www.orkiestrawolsztyn.pl/news/0201_40_spreewaldfest_w_niemieckim_lubben.html

 

Wizyta gości z Lübben

W dniu 9 września 2017 roku gościliśmy kilkunastoosobową grupę Niemców z naszego miasta partnerskiego Lübben, którzy przyjechali zobaczyć jak rozwija się Wolsztyn. Po mieście oprowadziła ich Danuta Sawicka (Urząd Miejski w Wolsztynie), zagraniczni goście zobaczyli m.in. park i pałac, nową część szpitala, pływalnię miejską oraz kościoły.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

ROK 2016

Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo na 39. Dniach Spreewaldu w Lubben
W sobotę, 17 września 2016 r. starsza grupa dziecięca ZPiT Kębłowo towarzyszyła Burmistrzowi Wolsztyna p. Wojciechowi Lisowi i jego zastępcy p. Tomaszowi Spiralskiemu podczas krótkiej wizyty w Lubben.

 

Zdjęcia: http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1152.html#a

 

Otwarcie wystawy wolsztyńskiego artysty w Lübben
W dniu 5 kwietnia 2016 r. o godz. 16.00  nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „Graficzne sugestie” Pana Romana Derbicha z Wolsztyna. Miało to miejsce w naszym mieście partnerskim - Lübben. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Burmistrz Wolsztyna –  Wojciech Lis oraz Burmistrz Lübben – Lars  Kolan.
Prace, które były prezentowane w Galerii Ratusza w Lübben, przedstawiały różne wzory. Powstały one na płytach kartonowych proszków do prania. Mozaiki utworzone zostały z tapet i innych kolorowych materiałów. Pan Derbich wszystko wykonał ręcznie, bez użycia komputera.

 

Zdjęcia: http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,859.html#a

 

ROK 2014

 

Międzynarodowy pociąg turystyczny PARTNER zawitał do niemieckiego Lübben!

W dniu 19 września w Niemczech odbyła się uroczystość pożegnania Burmistrza Lübben- Lothara Bretterbauera. Natomiast w dniu 20 września ponad 400 osób skorzystało z możliwości bezpłatnego przejazdu pociągiem turystycznym „Partner” do Lübben – naszej zaprzyjaźnionej gminy partnerskiej na coroczne Święto Spreewaldu. Specjalny przejazd był możliwy dzięki współpracy samorządu Gminy Wolsztyn, Powiatu Wolsztyńskiego i Sparkassenstiftung MBS.

Pierwszy - w ramach oferty Turystyki Kolejowej TurKol.pl - międzynarodowy pociąg turystyczny został uruchomiony w sobotę 20 września. Pociąg PARTNER z ponad 400 osobami na pokładzie przebył trasę z Poznania i Wolsztyna do Lübben w Niemczech. Trasa przejazdu wiodła przez Zbąszyń, Sulechów, Czerwieńsk i Krosno Odrzańskie, przez kolejowe przejście Gubin - Guben, a także dalej linią kolejową przez Cotbbus. Debiut międzynarodowej wyprawy w ramach oferty TurKol.pl należy uznać za bardzo udany, dopisała pogoda, pasażerowie w ciekawy sposób spędzili dzień uczestnicząc u celu podróży w Dniach Spreewaldu.

Pasażerowie pociągu, wśród których znalazły się delegacje Wolsztyna i powiatu wolsztyńskiego, regionu Spreewaldu, a także pasażerowie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Australii oraz Polski zostali przywitani przez delegację lokalnego samorządu z burmistrzem Lübben na czele. Uroczyste powitanie uświetniła orkiestra dęta oraz odśpiewana przez dzieci w języku polskim i niemieckim "Oda do radości" - będąca hymnem zjednoczonej Europy. Pasażerowie pociągu przez ponad kilka godzin uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych dla turystów przez organizatorów lokalnego święta - były stragany z różnościami, trzy sceny z równolegle trwającymi występami i koncertami czy pokazy rękodzieła i pływanie lokalnymi kanałami i rzeczkami na pokładzie tradycyjnych w regionie gondoli.

Pociąg PARTNER był na odcinku od Wolsztyna do granicy polsko-niemieckiej ciągnięty przez zabytkowy parowóz z wolsztyńskiej parowozowni, na pozostałych odcinkach lokomotywą spalinową (SP32 oraz BR242 po stronie niemieckiej). Organizatorem przejazdów w ramach Turystyki Kolejowej TurKol.pl jest Instytut Rozwoju i Promocji Kolei z Poznania. Partnerami przejazdu pociągu PARTNER były samorządy miasta Wolsztyna i powiatu wolsztyńskiego oraz regionu Spreewald w Niemczech oraz stowarzyszenie Europaverein Dahme-Spreewald.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_5351.html

 

Goście z Neuenkirchen oraz Lübben w Wolsztynie

Od piątku 27 czerwca do niedzieli 29 czerwca 2014 r. gościliśmy w naszym mieście drużyny piłkarskie z zaprzyjaźnionych miast partnerskich z Niemiec tj. Neuenkirchen oraz Lübben. Przybyłych gości na stadionie miejskim powitał  Burmistrz Wolsztyna - Andrzej Rogozinski, prezes KS Grom Wolsztyn oraz Dyrektor MOSiR Wolsztyn - Paweł Gmerek.
W ramach tej wizyty został rozegrany turniej piłkarski, którego organizacji podjął się Klub Sportowy Grom Wolsztyn. Zawody były rozgrywane na wolsztyńskim stadionie w trzech kategoriach: seniorów, juniorów oraz drużyn kobiecych.

 

Zdjęcie: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_5210.html

 

Wielkanoc w Domu Dziecka Droga

W sobotę 5 kwietnia 2014 r. w Domu Dziecka Droga w Wolsztynie dzieci, opiekunowie i licznie zaproszeni goście zasiedli razem do wielkanocnego śniadania. Stało się już tradycją, iż co roku przyjeżdża do nas delegacja ze Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben, która przywiozła świąteczne prezenty dla każdego dziecka. Reprezentując Urząd Miejski w Wolsztynie świąteczny prezent dla dzieci przekazał także Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski wraz z Panią Sekretarz Hanną Sitkowską. 

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_5032.html

 

8. Międzynarodowy Konkurs Rysunków Grafikatur®
Jak co roku Miasto Lübben (Spreewald) zaprasza wolsztynian do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Rysunków Grafikatur. Tym razem tematem grafiki był sport.

 

Otwarcie wystawy w Lübben i omówienie kalendarza współpracy na rok 2014

We wtorek 21 stycznia 2014 roku w ratuszu zaprzyjaźnionego miasta Lübben w Niemczech odbyło się otwarcie wystawy rzeźb wykonanych przez wolsztyńskich rzeźbiarzy. Przy okazji otwarcia wystawy wolsztyńska delegacja, której przewodniczył Burmistrz Wolsztyna - Andrzej Rogozinski omówiła kalendarz imprez kulturalnych i sportowych planowanych na rok 2014, które mają być zrealizowane w ramach partnerstwa miast przez Wolsztyn, Lübben i Neunkirchen.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_4899.html

 

2013


Wigilia w wolsztyńskim Domu Dziecka
Dnia 7 grudnia 2013 r. w Domu Dziecka "Droga" w Wolsztynie odbyło się uroczyste Spotkanie Wigilijne. Goście przełamali się opłatkiem, złożyli dzieciom moc życzeń oraz ofiarowali prezenty. Burmistrz Wolsztyna - Andrzej Rogozinski na ręce Dyrektorka placówki, Wojciecha Kowalczyka, złożył dar w postaci dofinansowania karnetów na Miejską Pływalnię. Razem z Burmistrzem Wolsztyna i Sekretarzem Gminy - Hanną Sitkowską w uroczystości wzięli udział również Ryszard Kurp - Starosta Wolsztyński, Jacek Skrobisz - Wicestarosta, Adam Rogalewski - kierownik PCPR, przedstawiciele Stowarzyszenia Partnerstwa Miast Lübben, dr Antoni Bochm - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze, proboszcz - Sławomir Majchrzak, Jarosław Frąckowiak - zastępca Komendanta Policji oraz Wojciech Lis - Kierownik Gminnego Centrum Informacji.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_4849.html

 

XX-lecie współpracy na Dniach Spreewaldu

W dniach 20 – 22 września 2013 r. w zaprzyjaźnionym mieście Lübben odbyło się coroczne Święto Szprewaldu / Spreewaldfest, w którym licznie uczestniczyli przedstawiciele Wolsztyna z Burmistrzem, Andrzejem Rogozinskim na czele.

Z uwagi na jubileusz 20-lecia Partnerstwa Wolsztyna i Lübben, w odchodach Spreewaldfest znalazło się wiele akcentów polskich. Pierwszy raz w historii naszej współpracy podczas parady łodzi (Kankorso) zaprezentowała się wolsztyńska łódź z modelem parowozu na pokładzie. W łodzi nie zabrakło także kolejarza w charakterystycznym mundurze kolejowym oraz muzyków z Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo. Osobną łódź przygotowała także młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych, która towarzyszyła delegacji z Powiatu Wolsztyńskiego.

W niedzielę na scenie wystąpił także znany już w Lübben zespół MiniForte z Wolsztyńskiego Domu Kultury. Dużą atrakcją był także przejazd ulicami Lübben wolsztyńskich motocykli z Wolsztyńskiego Towarzystwa Motocyklowego. Na Dni Szprewaldu przyjechała także kilkudziesięcioosobowa delegacja przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji, które aktywnie tworzyły nasze partnerstwo miast na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.  

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_4720.html

 

Jubileusz 20 lat współpracy z Lübben

W sobotę 1 czerwca 2013 w Lübben odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 20-lecia współpracy Wolsztyna i Lübben.

Kontakty między naszymi miastami zostały nawiązane jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Do podpisania oficjalnego porozumienia o partnerstwie doszło w 1993 roku. Na przestrzeni tych lat współpraca objęła wiele dziedzin. Wymienić tu można choćby stałe kontakty i pomoc Stowarzyszenia Partnerstwa Miast Lübben dla Domu Dziecka Droga, współpraca ochotniczych straży pożarnych czy wymiana doświadczeń z zakresu gospodarki odpadowej. Jubileusz 20-lecia świętowany był w szerokim gronie z udziałem mieszkańców Lübben podczas festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Uroczystość w Lübben rozpoczął przemarsz korowodu prowadzonego przez Powiatową Wolsztyńską Orkiestrę Dętą. Na scenie przy ul. Szerokiej zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca z Kębłowa, a podopieczni Domu Dziecka Droga zorganizowali wystawę fotograficzną prezentującą współpracę naszych miast.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_4524.html

 

Wielkanoc w Domu Dziecka Droga

W sobotę 22 marca 2013 r. w Domu Dziecka Droga w Wolsztynie dzieci, opiekunowie i licznie zaproszeni goście zasiedli razem do wielkanocnego śniadania. Stało się już tradycją, iż co roku przyjeżdża do nas delegacja ze Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben, która przywiozła  świąteczne prezenty dla każdego dziecka. Świąteczny prezent dla dzieci przekazał także Burmistrz Wolsztyna - Andrzej Rogozinski.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_4369.html

 

Niemiecko - polskie spotkania przyjaciół

W dniach 16 i 17 lutego 2013 r., odbył się 6 Halowy Turniej Piłki Nożnej w naszym mieście partnerskim w Lübben / Niemcy w turnieju także po raz szósty uczestniczyły drużyny młodzieżowe Gromu Wolsztyn.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_4335.html

 

ROK 2012

 

Spreewaldfest 2012

W dniach 15 - 16 września 2012 roku w zaprzyjaźnionym mieście Lübben odbyło się coroczne święto Spreewaldfest, w którym uczestniczył Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski, a część artystyczną uświetnił występ zespołu muzycznego z Wolsztyńskiego Domu Kultury.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_4029.html

 

ROK 2011

 

Koncert Mini Forte podczas Spreewaldfest 2011

W sobotę 11 września 2011 r. w zaprzyjaźnionym mieście Lübben odbył się doroczny Spreewaldfest, w otwarciu którego uczestniczył Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski. Obchody święta miasta Lübben urozmaicił m.in. ponad godzinny występ zespołu MiniForte z Wolsztyńskiego Domu Kultury.

 

Zdjęcia:  http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_3279.html

 

 

25-lecie Partnerstwa Miast Lübben - Neunkirchen

W sobotę 18 czerwca 2011 w Lübben odbyły się obchody 25-lecia współpracy miast Lübben i Neunkirchen. Gratulacje Burmistrzom obu tych miast złożył Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski. 

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_3115.html

 

Rajd Rowerowy w Lübben
W dniach 6 - 8 maja 2011 w Lübben odbył się kolejny Rajd Rowerowy organizowany przez Powiat Dahme-Spreewald i Powiat Wolsztyński. W tym roku trasa rajdu wiodła po okolicach naszego partnerskiego miasta Lübben. W niedzięle 8 maja do grupy kilkudziesięciu rowerzystów dołączył Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski. W roku 2012 cykliści z zaprzyjaźnionych powiatów będą przemierzać Gminę Wolsztyn.


Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2988.html

 

Wizyta w Lübben
W środę 9 lutego 2011 roku w Lübben Burmistrz Andrzej Rogozinski wraz z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Wolsztynie spotkali się z Burmistrzem Lotharem Bretterbauer’em oraz Przewodniczącym Partnerstwa Miast Hubertus’em Schulz’em, aby omówić całoroczny kalendarz spotkań i wydarzeń realizowanych wspólnie przez nasze miasta partnerskie.
Oprócz imprez kulturalnych, w których uczestniczą różne zespoły i organizacje z Lübben i Wolsztyna w roku 2011 zaplanowano m.in. wspólny rajd rowerowy czy kolejny już wakacyjny obóz dla młodych ochotników straży pożarnej.


Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2806.html

 

2010

 

Spreewaldfest 2010
W dniach 18 – 19 września 2010 w zaprzyjaźnionym mieście Lübben odbyły się 33 Dni Szprewaldu, połączone w tym roku z obchodami 10-lecia partnerstwa Powiatów Wolsztyńskiego i Dahme-Spreewald.
W programie kulturalnym na rynku w Lübben wystąpiły uczniowie Szkoły Tańca Latina, grupy taneczne z Wolsztyńskiego Domu Kultury oraz Wolsztyńska Powiatowa Orkiestra Dęta.
W południe, w sobotę 18 września, w Sali Herbowej Zamku Lübben, odbyła się polsko – niemiecka konferencja poświecona współpracy samorządów. Po wygłoszonych referatach,  w tzw. podium dyskusyjnym, głos zabrał m.in. Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski, który razem z Burmistrzem Lübben Lothar’em Bretterbauer’em odpowiadali na pytania prowadzącego moderatora dotyczące współpracy naszych miast.


Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2613.html 

 

Medal Miasta Lübben i dzień otwartych drzwi

W piątek 23 kwietnia 2010 w zaprzyjaźnionym mieście Lübben odbyła się tradycyjna uroczystość wręczenia „Medalu Miasta”, połączona z obchodami 10-lecia nowego ratusza i dniem otwartych drzwi.
Uroczystość w ratuszu w Lübben, w której na zaproszenie Burmistrza Lothara Bretterbauer’a  uczestniczył Burmistrz Wolsztyna, uświetniła  m.in. restauracja Europa. Na wolsztyńskim stoisku promocyjnym serwowano m.in. polskie pierogi z serem i z mięsem.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2432.html

 

 

KS GROM zagrał w partnerskim mieście Lübben

W niedzielę 7 lutego 2010 już po raz trzeci, drużyny KS GROM Wolsztyn brały udział w turnieju organizowanym przez zespół TSG 65 Lübben. Lübben to partnerskie miasto Wolsztyna, w którym nasi młodzi piłkarze czują się prawie jak u siebie, przede wszystkim za sprawą licznych kibiców, którzy z nimi podróżują i licznej grupy niemieckich przyjaciół. I tym razem nie było inaczej. W turnieju rocznika 1999 i młodsi, wystąpiły dwa nasze zespoły, drużyna KS GROM 1999 zajęła 2 miejsce ulegając tylko drużynie Energie Cottbus, druga drużyna KS GROM 2000 ostatecznie uplasowała się na 5 miejscu. Warto odnotować, iż zawodnik drużyny KS GROM 2000 Dawid Stachowiak został wyróżniony jako najbardziej obiecujący gracz. Równie udany turniej okazał się dla starszych kolegów z rocznika 1997/98. Drużyna KS GROM w roczniku 1997/98 zajęła 3 miejsce. Nagrody wręczał burmistrz miasta Lübben - Pan Lothar Bretterbauer.
KS GROM Wolsztyn

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2347.html2009

 

Wigilia w Gościeszynie

W sobotę 12 grudnia 2009 r. w Domu Dziecka w Gościeszynie odbyła się uroczysta Wigilia Bożonarodzeniowa, w której przy wspólnym stole zasiedli oprócz dzieci i ich opiekunów licznie przybyli goście, którzy wspierają Dom Dziecka "Droga". Jak co roku do Gościeszyna przyjechali przedstawiciele Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben i  przywieźli ze sobą prezenty dla dzieci, które przygotowało 70 rodzin z naszego zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech.

 

Zdjęcia:  http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2291.html

 

Uczniowie z Kębłowa z wizytą w Lübben

24 września 2009 r. uczniowie Gimnazjum im. K. Żegockiego w Kębłowie gościli w Lübben na zaproszenie dyrekcji Spreewaldschule. Brali udział w realizacji międzynarodowego projektu „Młodzież przeciw nacjonalizmowi – zawody sportowe fair play Lübben 2009”.
Ideą spotkania młodzieży z trzech miejscowości (Lübben, Poczdamu i Kębłowa) w wieku 13 – 15 lat było rozegranie meczy w piłkę nożną i unihokeja w drużynach mieszanych składających się z uczniów tych trzech ośrodków w każdym zespole. Chodziło o nawiązanie kontaktów, przyjaźni pomiędzy młodymi i używanie w tym celu języków obcych nauczanych w szkołach. Znaczenie projektu podkreślało zaangażowanie w jego realizację władz Lübben. Imprezę otwierał Burmistrz Lothar Bretenbauer, a w podsumowaniu i wręczeniu nagród uczestniczył Starosta Powiatu Dahme-Spreewald Stephan Loge.
W czasie spotkania gospodarze posługiwali się językiem angielskim. Uczniowie z Kębłowa mieli ułatwione zadanie, ponieważ porozumiewali się z rówieśnikami przy pomocy jęz. angielskiego i niemieckiego (od początku istnienia gimnazjum uczą się tych dwóch jęz. obcych).
Wszystkie szkoły uczestniczące w zawodach otrzymały okazałe puchary i zestawy piłek, a uczniowie dyplomy i koszulki z napisem „Fair play Lübben 2009”. Dla młodzieży z Kębłowa i Poczdamu gospodarze przygotowali dodatkową atrakcję, tor przeszkód - wspinaczkę linową w leśnym parku.
Wyprawa była także okazją do nawiązania kontaktów dotyczących przyszłej współpracy partnerskiej pomiędzy Gimnazjum w Kębłowie a Spreewaldschule. Dyrektor Adam Żuczkowski rozmawiał o nawiązaniu współpracy między szkołami z Burmistrzem Lübben i Starostą Powiatu Dahme-Spreewald.
Konieczność poszukiwań nowego partnera wynikła z tego, że Realschule w Lübben, z którą gimnazjum miało dotychczas podpisaną umowę, zostało rozwiązane. Ustalono, że Gimnazjum w Kębłowie odwiedzi niebawem dyrektor Spreewaldschule, a później zostanie podpisana umowa pomiędzy szkołami.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2212.html

 

Wolsztyńska Orkiestra na Spreewaldfest 2009

W sobotę 19 września 2009 Wolsztyńska Powiatowa Orkiestra Dęta dała dwa koncerty w zaprzyjaźnionym mieście Lübben. Pierwszy, półtoragodzinny koncert na Rynku w Lübben, uświetnił otwarcie 32. Dni Spreewaldu. Drugi występ wolsztyńskich muzyków odbył się nad kanałami Sprewy. 

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_2201.html

 

2008

Wigilia w Gościeszynie

W sobotę 13 grudnia 2008 r. w Domu Dziecka w Gościeszynie odbyła się uroczysta Wigilia Bożonarodzeniowa, w której przy wspólnym stole zasiedli oprócz dzieci i ich opiekunów licznie przybyli goście, którzy wspierają Dom Dziecka "Droga". Jak co roku do Gościeszyna przyjechali przedstawiciele Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben i  przywieźli ze sobą prezenty dla dzieci, które przygotowało 70 rodzin z naszego zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_1830.html

 

15-lecie współpracy z Lübben

W sobotę 8 listopada 2008 r. w Lübben odbyły się uroczyste obchody 15-lecia współpracy między Wolsztynem a Lübben. W uroczystej akademii uczestniczyli Burmistrzowie Rogozinski i Bretterbauer, przedstawiciele obu Rad Miejskich, Starostowie oraz członkowie Towarzystwa Partnerstwa Miast z Lübben.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_1762.html

 

Spreewaldfest 2008

W dniach 20 i 21 września w zaprzyjaźnionym mieście Lübben odbył się coroczny Spreewaldfest (Święto Szprewaldu), podczas którego z godzinnym programem wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Wolsztynie.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_140.html

 

Wyjazd do Lübben na Dni Sprewaldu

Urząd Miejski w Wolsztynie zorganizował wyjazd dla mieszkańców naszego miasta do Lübben na Dni Sprewaldu.

Szczegóły: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_149.html

 

Plac Partnerstwa Miast

W sobotę 14 czerwca 2008 roku z okazji 15-lecia współpracy międzynarodowej jaką prowadzi Gmina Wolsztyn z zaprzyjaźnionym miastem Lübben Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski wraz z przedstawicielami pozostałych naszych miast partnerskich czyli Maasbree (NL), Domont (F), Neunkirchen (DL) dokonali uroczystego otwarcia placu przy ulicy Wodnej, który zgodnie z Uchwałą Rady  Miejskiej w Wolsztynie nosić będzie nazwę "Plac Partnerstwa Miast".

O godzinie 11 zaproszeni goście z Polski, Niemiec, Holandii i Francji spotkali się w restauracji „Zielona Prowansja”, gdzie powitał ich Burmistrz Wolsztyna - Andrzej Rogozinski. Następnie głos zabrał Wojciech Lis, kierownik Gminnego Centrum Informacji, który przedstawił prezentację multimedialną o współpracy Wolsztyna i Lübben.
Po przejściu na nowopowstały plac, po odegraniu przez Wolsztyńską Powiatową Orkiestrę Dętą hymnu Unii Europejskiej i wypuszczeniu na znak pokoju gołębi z Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – Sekcja Wolsztyn, dokonano symbolicznego otwarcia Placu Partnerstwa Miast. Z tej okazji zasadzono pięć drzew platanów, a przed każdym z nich ustawiono kamień z herbem miasta partnerskiego.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_582.html

 

Wyjazd polskich rolników do Lübben

W ramach prowadzonej już od 15 lat współpracy partnerskiej między Wolsztynem a Lübben kilkunastu rolników z Gminy Wolsztyn i Siedlec uczestniczyło w wyjeździe studyjnym do Lübben. Celem wyjazdu było zapoznanie się polskich rolników z produkcją rolną prowadzoną przez niemieckich rolników. Podczas wyjazdu rolnicy zwiedzili m.in. największą we wschodniej części Niemiec ubojnię w Kasel-Golzig, ekologiczne gospodarstwo rolne oraz nowoczesną biogazownię.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_546.html

 

Wielkanoc w Gościeszynie

W sobotę 15 marca 2008 r. delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Lübben odwiedziła wychowanków Domu Dziecka w Gościeszynie. Członkowie Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben przywieźli dla każdego dziecka świąteczne prezenty, owoce i słodycze. Podczas uroczystego śniadania wielkanocnego przewodniczący Stowarzyszenia Partnerstwa Miasta z Lübben, Hubertus Schulz, przekazał na ręce dyrektora Wojciecha Kowalczyka 750 euro, jakie zebrali członkowie towarzystwa dla Domu Dziecka "Droga" w Gościeszynie.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_528.html

 

Spotkanie w Lübben

We wtorek 19 lutego 2008 r. w Lübben miała miejsce uroczystość pożegnania długoletniego Prezesa Komunalnego Związku Utylizacji Odpadów, Rolfa Friedricha, który przeszedł na zasłużoną emeryturę. Na zaproszenie Rolfa Friedricha w uroczystości tej uczestniczyła także delegacja z Wolsztyna z Burmistrzem Andrzejem Rogozinskim na czele.

Rolf Friedrich, który przez 17 lat sprawował funkcję prezesa związku, okazał się wielkim przyjacielem Wolsztyna. To właśnie dzięki jego osobistemu zaangażowaniu wolsztyńscy samorządowcy i fachowcy z branży gospodarki odpadowej niejednokrotnie mogli zapoznać się z wieloma osiągnięciami  technologicznymi i normami unijnymi na długo jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Dzięki współpracy ze Związkiem Komunalnym w Lübben możliwym stało się zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych podczas budowy wysypiska śmieci w Powodowe czy budowy gminnej oczyszczalni ścieków. Namacalnym dowodem współpracy są także przekazane za symboliczne 1 euro specjalistyczne urządzenia, kompaktory, które do dziś pracują na wysypisku w Powodowie. Mimo przejścia na zasłużoną emeryturę, Rolf Friedrich, jak i jego następca, zapewniają o dalszej gotowości wymiany doświadczeń i współpracy, która dla wielu na przestrzeni kilkunastu już lat stała się prawdziwą przyjaźnią.

Tego samego dnia delegacja z Wolsztyna spotkała się w Ratuszu w Lübben z Burmistrzem zaprzyjaźnionego miasta, Lotharem Bretterbaurem, celem omówienia kalendarza imprez zaplanowanych na rok 2008, w którym to Wolsztyn i Lübben obchodzą 15-lecie współpracy.

21 lutego 2008 roku wolsztyńska delegacja, w składzie Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski, Wójt Gminy Przemęt Dorota Gorzelniak, Wójt Gminy Siedlec Adam Cukier, oraz Starosta Powiatu Wolsztyńskiegi Ryszard Kurp i Przewodniczący Rady Powiatu Jan Koziołek, uczestniczyła w uroczystości pożegnania Starosty Powiatu Dahme-Spreewald Martina Wille, który przeszedł na emeryturę. Swą obecnością na spotkaniu zaszczycili wszystkich m.in. Mathias Platzek Premier Brandenburgii i Johana Wanka, Minister Kultury Brandenburgii.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_511.html

 

ROK 2007

Wigilia w Gościeszynie

W sobotę 8 grudnia br. w Domu Dziecka w Gościeszynie odbyła się uroczysta Wigilia Bożonarodzeniowa, w której przy wspólnym stole zasiedli oprócz dzieci i ich opiekunów licznie przybyli goście, wśród nich także Parlamentarzyści i sponsorzy, którzy wspierają Dom Dziecka "Droga", oraz m.in. Wiceburmistrz Wolsztyna Justyna Mikołajewska i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Bogusława Tuchocka.  Jak co roku do Gościeszyna przyjechali przedstawiciele Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben z Burmistrzem Lotharem Bretterbauerem na czele i przywieźli ze sobą prezenty dla dzieci od rodzin z zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech. 

 

Zdjęcia: http://www.archiwum2.wolsztyn.pl/zdjecia/big/goscieszyn.jpg

 

Trzeci kompaktor z Lübben w Wolsztynie!

W środę nad ranem do Wolsztyna przyjechał trzeci już kompaktor do zagęszczania odpadów stałych na wysypisku śmieci. Ważący 26 ton kompaktor firmy BOMAG pracował dotychczas na jednym z wysypisk zarządzanych przez Komunalny Związek Utylizacji Odpadów „Niederlausitz” z siedzibą w Lübben. Zgodnie z decyzją Starostwa Powiatowego w Lübben, będącego organem założycielskim w/w związku, po konsultacji ze Starostwem Powiatowym w Wolsztynie postanowiono przekazać w pełni sprawny kompaktor Gminie Wolsztyn. Symbolicznego przekazania, za przysłowiowe 1 Euro, dokonano we wtorek 13 listopada na sali sesyjnej w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie w obecności Rolfa Friedricha, Prezesa Komunalnego Związku Utylizacji Odpadów „Niederlausitz”, Starosty powiatu Dahme-Spreewald Martina Wille i Starosty Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa oraz Burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozinskiego.
Nie lada przedsięwzięciem było przetransportowanie kompaktora z Niemiec do Polski. Ze względu na dużą wagę i ponadgabarytowe wymiary transport odbywał się na specjalnej przyczepie, w porze nocnej, według ściśle określonej trasy, z prędkością maksymalną 50km/h, pod eskortą policji i z udziałem tzw. "pilota".

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_464.html

 

Z PIĘKNĄ HELENĄ DO LÜBBEN

W sobotę 15 września 2007 roku o godzinie 5:20 duma Wolsztyńskiej Parowozowni "Piękna Helena" wyruszyła z pociągiem specjalnym do zaprzyjaźnionego miasta Lübben, na 30. Dni Szprewaldu, w otwarciu których uczestniczył Burmistrz Wolsztyna - Andrzej Rogozinski.
W podróż do Niemiec wyruszyło ponad 330 osób z Wolsztyna i okolic. W tym roku trasa prowadziła  przez Zieloną Górą, Żary, Forst (przejście graniczne), skąd do Lübben cały pociąg prowadziły dwa parowozy. Niemiecki parowóz pospieszny 03 - 2204 z Cottbus oraz nasza Piękna Helena. Po przywitaniu na dworcu w Lübben wszyscy podróżni przeszli do centrum miasta, gdzie o godzinie 13:00 wystąpiły zespoły taneczno - wokalne z Wolsztyńskiego Domu Kultury.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_427.html

 

Polsko - niemiecka wymiana młodzieży

W dniach 04 - 11. 8. 2007 roku młodzi strażacy z terenu gminy Wolsztyn uczestniczyli w międzynarodowym obozie szkoleniowo – wypoczynkowym w Niemczech. Uczestnicy spotkania zakwaterowani byli w ośrodku wypoczynkowym w Lübben. Organizatorami obozu byli strażacy z Niemiec a z naszej strony współorganizatorem był Oddział Miejsko – Gminny ZOSP RP w Wolsztynie oraz Urząd Miejski w Wolsztynie.
Spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej odbywają się już od kilku lat i cieszą się dużym zainteresowaniem. Finansowane są one przez Zarządy OSP w Schönwalde, Wolsztynie  oraz Polsko - Niemiecką Współprace Młodzieży.
Na uczestników obozu czekało wiele atrakcji. Zwiedzali m.in. jednostkę straży pożarnej w Cottbus i Schönwalde, zakład produkujący samochody pożarnicze "ROSENBAUER", kopalnię odkrywkową węgla kamiennego F-60.
Młodzież brała udział w licznych grach i zabawach powiązanych z ćwiczeniami strażackimi.
Ponadto zwiedzali Tropical Island, brali udział w spływie kajakowym po kanałach Sprewy.
Młodzież zarówno z Polski jak i Niemiec podczas trwania obozu poszerzała swoje horyzonty językowe, ale przede wszystkim wiedzę pożarniczą.

Podczas obozu młodzież odwiedzili m.in. Burmistrz Wolsztyna - Andrzej Rogozinski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Lisiewicz, Inspektor d/s Obrony Cywilnej, Przeciwpożarowej i Zarządzania Kryzysowego oraz Kierownik Gminnego Centrum Informacji Wojciech Lis.

Na zakończenie obozu wszyscy jego uczestnicy wymienili się upominkami strażackimi i podkreślili, że są bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_405.html

 

 

Spreewaldmesse

W dniach od 2 – 3 czerwca 2007 r. Gmina Wolsztyn uczestniczyła już po raz piąty w targach rzemiosła Spreewaldmesse  organizowanych w Lübben. Wolsztyńskie stoisko z pewnością wyróżniało się na tle innych. Dekoracja z kwiatów, jaką przygotowała  firma p. Maraszka z Wolsztyna, przyciągała uwagę wszystkich zwiedzających. Wolsztyńskie kwiaty dekorowały także główną scenę na "Wyspie Zamkowej", gdzie w sobotę wystąpił zespół Mini Forte z Wolsztyńskiego Domu Kultury. Odwiedzający nasze stoisko podziwiali i degustowali w tym roku po raz pierwszy grzyby z firmy Biegpol pani Grażyny Biegańskiej. Barwnym uzupełnieniem naszego stoiska były obrazy pani Teresy Wyrwy. Targi Spreewaldmesse były oczywiście doskonałą formą reklamy naszej gminy. Pracownicy  Urzędu Miejskiego w Wolsztynie oraz Wolsztyńskiwego Domu Kultury, którzy przygotowali wystawę rozdali bardzo dużo folderów, a podczas wielu rozmów zapraszali mieszkańców Lübben i przedsiębiorców do Wolsztyna. 

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_353.html

 

Medal

Dnia 27 maja 2007 roku podczas Powiatowych Obchodów Święta Strażaka uczestnicząca w uroczystości delegacja z zaprzyjaźnionego Lübben wręczyła Burmistrzowi Wolsztyna Andrzejowi Rogozinskiemu dyplom i medal nadany przez Prezydenta Niemieckiego Związku Straży Pożarnych w uznaniu zasług za rozwój przyjaźni i współpracy międzynarodowej między polskimi i niemieckimi związkami straży pożarnej.

http://www.archiwum2.wolsztyn.pl/zdjecia/big/urkunde_dfv.jpg

 

Dni Ziemi Wolsztyńskiej

W dniach 27 - 29 kawietnia 2007 r. odbyły się XV Dni Ziemi Wolsztyńskiej, których głównym akcentem w tym roku była Wolsztyńska Parowozownia i jej jubileusz 100 lat istnienia.  Już w piątek przy parowozowni odbyły się nocne pokazy parowozów, projekcja filmów o tematyce kolejowej oraz dyskoteka przy rampie kolejowej. W sobotę Wolsztyn stał się „parowozowym sercem świata”. Na jedyną tego typu imprezę, jaką jest Wolsztyńska  Parada Parowozów, przyjechały tysiące miłośników starych parowozów z całego świata. Z okazji 100-lecia Wolsztyńskiej Parowozowni w tegorocznej paradzie udział wzięły także zagraniczne parowozy: z Czech, Węgier, Niemiec i Anglii. Angielski parowóz z 1927 roku przebył najdłuższą drogę, aby zaprezentować się w Wolsztynie. Najpierw płynął statkiem z Anglii do Gdyni, a następnie, już po torach, trafił do Wolsztyna. Wielkie zainteresowanie wzbudził niemiecki parowóz serii BR 18, będący obecnie najszybszym parowozem na świecie. Niemiecka maszyna opalana nie węglem, jak większość parowozów, a mazutem, na swych kołach o średnicy 2,30m rozwija prędkość ponad 180 km/h. Tegoroczną paradę otworzyły dwa najstarsze parowozy, oba z 1917 roku, węgierski parowóz MAV 109.109 oraz wolsztyńska Ok1-359, którą podziwiać możemy w wielu ekranizacjach filmowych m.in. w nagodzonym Oscarem filmie „Pianista” czy „Pogranicze w ogniu”.
Również w sobotę 28 kwietnia odbył się już czwarty finał konkursu Wybory Miss Świata Parowozów. Na scenie w parku nie zabrakło ciekawych występów, z których występy Ani Dąbrowskiej i Blue Cafe ściągnęły do Wolsztyna tysiące gości. Na Wolsztyńskim Rynku, w Parku czy na targowisku przy Wystawie Gospodarczej podziwiać mogliśmy także występy zespołu muzycznego Timbre Tajiri z Maasbree z Holandii.
Od trzech lat podczas Dni Ziemi Wolsztyńskiej zorganizowana została Wystawa Gospodarcza, na której zaprezentowały się licznie nasze wolsztyńskie firmy oraz przedstawiciele firm z partnerskiego miasta Lübben. Zwiedzający stoiska wybrali najciekawszą prezentację, którą w tym roku została prezentacja Zakładu Przetwórstwa Mleka "Mlecz".

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_335.html

 

Wielkanoc w Gościeszynie

W sobotę 31 marca br. delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Lübben odwiedziła przed świętami wychowanków Domu Dziecka w Gościeszynie. Członkowie Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben przywieźli świąteczne prezenty dla każdego dziecka. Za przekazane prezenty i pomoc, którą mieszkańcy Lübben wspierają placówkę w Gościeszynie już od 15 lat, podczas sobotniego spotkania wielkanocnego osobiście podziękował Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_322.html

 


ROK 2006

 

Wigilia w Gościeszynie

W sobotę 9 grudnia 2006 r. w Domu Dziecka w Gościeszynie odbyła się uroczysta Wigilia Bożonarodzeniowa, w której przy wspólnym stole zasiedli oprócz dzieci i ich opiekunów licznie przybyli goście i sponsorzy, którzy wspierają Dom Dziecka "Droga", oraz m.in. Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski i Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Lisiewicz. Jak co roku do Gościeszyna przyjechali przedstawiciele Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben i przywieźli ze sobą prezenty dla dzieci od rodzin z zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech. Goście z Niemiec przywieźli imiennie zaadresowane prezenty dla 71 dzieci.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_259.html

 

Wolsztyn na antenie I Programu Polskiego Radia  
W sobotę 7 października br. od godziny 9:00 do 12:00 na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia, w cyklu "Cztery strony świata", zostanie nadany reportaż o Wolsztynie i naszym mieście partnerskim Lübben. W audycji nie zabraknie wypowiedzi nagranych podczas przejazdu pociągu specjalnego z parowozem,  który 16 września wyruszył z Wolsztyna do Lübben na Dni Spreewaldu. Zapraszamy do radioodbiorników!

Warto dodać, iż w programie "Cztery strony świata", który emitowany jest na antenie I Programu Polskiego Radia od 2 września br. do tej pory zaprezentowano następujące miasta partnerskie:
Gdańsk – Barcelona,
Gniezno / Angani k/Neapolu,
Łódź /  Wilno,
Londyn / Warszawa.
Edynburg / Kraków.

Jak widać są to znane, duże miasta. Do tego „elitarnego grona”  już w sobotę 7 października dołączą Wolsztyn i Lübben.

 

Zabawki dla przedszkolaków    

W ostatnim czasie mieszkańcy zaprzyjaźnionego miasta Lübben z Niemiec przekazali na ręce Burmistrza Wolsztyna zabawki z prośbą o przekazanie ich wolsztyńskim przedszkolakom. Urząd Miejski w Wolsztynie postanowił dokupić zabawki, tak aby można nimi było obdarować wszystkie wiejskie oddziały przedszkolne. W poniedziałek 18 września 2006 r. Burmistrz Andrzej Rogozinski przekazał pierwsze zestawy zabawek dla dzieci z przedszkola w Adamowie, Starej Dąbrowie, Wroniawach i w Kębłowie.

 

Z parowozem do Lübben

W sobotę 16 września o godzinie 5:58 ze stacji Wolsztyn wyruszył pociąg specjalny do Lübben. Niestety z powodu problemów technicznych z przepustnicą zapowiadany wcześniej udział "Pięknej Heleny" musiał zostać odwołany, a cały skład poprowadził parowóz Ol49-7 z 1951 roku. W czterech wagonach w podróż na Dni Spreewaldu wyruszyło około 270 osób, w tym Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Przemysław Smulski, Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski, Starosta Ryszard Kurp i wielu Wolsztyniaków. Byli też pasażerowie z innych miast z całej Polski, a nawet obcokrajowcy. "Na pokładzie pociągu specjalnego" znalazła się także liczna grupa dziennikarzy, m.in. z Pierwszego Programu Polskiego Radia. Relacja z wyjazdu do Lübben zostanie nadana w pierwszą sobotę października na antenie 1 Programu Radia w godzinach od 9 do 12.

Po drodze do Lübben dużą atrakcją był dobór wody w Gubinie. Dzięki pomocy straży pożarnej udało się jeszcze w Polsce uzupełnić zapas wody w parowozie, tak aby dojechać na czas do celu. W tym miejscu warto przypomnieć, iż tzw. żurawie wodne służące  do napełniania parowozu wodą istnieją nadal tylko w Wolsztynie.

Na dworcu w Lübben na nasz pociąg czekali mieszkańcy miasta z Burmistrzem - Lotharem Bretterbauerem na czele. Na peronie grała orkiestra, a ubrane w tradycyjne stroje Łużyczanki witały gości chlebem i solą.

Parowóz Ol49-7, który prowadził pociąg specjalny do Lübben, brał tego dnia również udział w pokazie parowozów w oddalonym o 40 kilometrów Cottbus.  Podróżni mogli natomiast zwiedzać Lübben i uczestniczyć w licznych imprezach zorganizowanych z okazji Dni Spreewaldu. Przedstawiciele Wolsztyńskiego Bractwa Kurkowego maszerowali w pochodzie i uczestniczyli w proklamacji Króla Kurkowego, natomiast w niedzielę ponad godzinny występ dały grupy taneczne Arabeska i Bastet z Wolsztyńskiego Domu Kultury.

 

Zdjęcia:  http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_203.html

 

Zabawki dla przedszkolaków

W ostatnim czasie mieszkańcy zaprzyjaźnionego miasta Lübben z Niemiec przekazali na ręce Burmistrza Wolsztyna zabawki z prośbą o przekazanie ich wolsztyńskim przedszkolakom. Urząd Miejski w Wolsztynie postanowił dokupić zabawki, tak aby można nimi było obdarować wszystkie wiejskie oddziały przedszkolne. W poniedziałek 18 września 2006 r. Burmistrz Andrzej Rogozinski przekazał pierwsze zestawy zabawek dla dzieci z przedszkola w Adamowie, Starej Dąbrowie, Wroniawach i w Kębłowie.

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_204.html

 

Głośno o wyjeździe

O wyjeździe "Pięknej Heleny" do Lübben robi się coraz głośniej. Informacje i zaproszenia na przejazd pociągiem specjalnym na „Dni Spreewaldu” ukazały się nie tylko we wszystkich lokalnych gazetach, lecz trafiły m.in. do rozgłośni i gazet ogólnopolskich (RMF FM, Radio Zachód, Wyborcza) oraz niemieckich. Wyjazd pociągu z Wolsztyna filmować będzie natomiast TVP3. Swój udział w przejeździe pociągiem i zrealizowanie reportażu w ramach cyklu „Cztery strony Świata” potwierdził 1 Program Polskiego Radia. Dużym wyróżnieniem dla Wolsztyna jest zamieszczenie informacji o naszym pociągu do Lübben na stronie internetowej ambasady Niemiec w dziale "Kalendarium".

 

Zdjęcia: http://www.archiwum3.wolsztyn.pl/pages_news_pl_201.html

 

SPREEWALDMESSE 2006

W dniach od 20 -21 maja 2006 r. Gmina Wolsztyn uczestniczyła już po raz czwarty w targach rzemiosła organizowanych w Lübben. Wolsztyńskie stoisko z pewnością wyróżniało się na tle innych. Dekoracja z kwiatów jaką przygotowała  firma p. Maraszka z Wolsztyna przyciągała uwagę wszystkich zwiedzających. Odwiedzający nasze stoisko degustowali w tym roku po raz pierwszy praliny czekoladowe z firmy "Cukiernia Karpicko" i świeży chleb z piekarni Inter Kram oraz znane już w Lübben wyroby mleczne z Zakładu Przetwórstwa Mleka z Wolsztyna. Niemcy bardzo chwalili jakość polskich produktów i byli zainteresowani ich kupnem w sklepach niemieckich! Targi Spreewaldmesse były oczywiście doskonałą formą reklamy naszej gminy. Pracownicy  Urzędu Miejskiego w Wolsztynie oraz Wolsztyńskiwego Domu Kultury, którzy przygotowali wystawę rozdali bardzo dużo folderów, a podczas wielu rozmów zapraszali mieszkańców Lübben i przedsiębiorców do Wolsztyna. Podczas targów udało się przeprowadzić również kilka rozmów o charakterze gospodarczym. Już w czerwcu planowane jest spotkanie kilku niemieckich i polskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem wspólnych kontaktów handlowych. 

W sobotę 20 maja 2006 roku w Lübben odbyły się również oficjalne uroczystości z okazji jubileuszu 20-lecia partnerstwa miast Lübben i Neunkirchen. W imieniu Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Kazubskiego, reprezentujący Gminę Wolsztyn Sekretarz Gminy Jan Słomiński, przekazał burmistrzom obu miast listy gratulacyjne oraz przygotowany przez "Cukiernię Karpicko" wspaniały tort z herbami Lübben, Neunkirchen i Wolsztyna. 

Na zakończenie targów, delegacje wszystkich trzech zaprzyjaźnionych miast udały się na Plac Wolsztyński w Lübben, który firma ogrodnicza pana Maraszka udekorowała olbrzymim koszem kwiatów. 

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

 

SPOTKANIE Z PREZYDENTAMI POLSKI I NIEMIEC

Wieczorem 18 maja 2006 roku Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski oraz Burmistrz zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Lübben, Lothar Bretterbauer, na zaproszenie ambasadora Niemiec dr. Reinharda Schweppe uczestniczyli w koncercie Filharmoników Monachijskich pod batutą Krzysztofa Pendereckiegow warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert ten był oficjalnym zakończeniem obchodów Roku Polsko-Niemieckiego. Przypomnijmy, iż ambasador Niemiec Reinharda Schweppe, po wizycie w Wolsztynie 22 kwietnia br, zaprosił Burmistrzów Andrzeja Rogozinskiego i Lothara Bretterbauer do Warszawy, aby przedstawić ich osobiście Prezydentom Polski i Niemiec, Lechowi Kaczyńskiemu i Horstowi Köhlerowi, jako przykład wzorowych kontaktów polsko - niemieckich jakie prowadzą nasze miasta. W przerwie koncertu, w którym oprócz Prezydentów Polski i Niemiec uczestniczyli m.in. kardynał, Prymas Polski Józef Glemp, Marszałek Sejmu RP Marek Jurek, czy niemiecki noblista Günter Grass, Burmistrzowie Wolsztyna i Lübben spotkali się z Prezydentami i opowiedzieli im o naszej współpracy oraz o obchodach Roku Roberta Kocha w Wolsztynie. Podczas rozmowy Prezydenci z zaciekawieniem słuchali o licznych działaniach i inicjatywach organizowanych przez nasze miasta i zadawali wiele pytań. Prezydent Kaczyński powiedział, iż zna Wolsztyn i przejeżdżał kiedyś przez nasze miasto. Obu Prezydentom Burmistrz Andrzej Rogozinski przekazał herb Wolsztyna. Podkreślić należy fakt, iż z ponad dwóch tysięcy imprez i uroczystości zorganizowanych w Polsce i Niemczech, w ramach obchodów Roku Polsko - Niemieckiego, Burmistrzowie Andrzej Rogozinski i Lothar Bretterbauer byli jedynymi przedstawicielami miast partnerskich, którzy osobiście spotkali się z Prezydentami Polski i Niemiec. 

 

Zdjęcia:

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/1.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/2.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/3.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/4.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/5.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/6.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/7.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/8.jpg

http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/maj2006/warszawa/9.jpg

 

 

Wystawa gospodarcza 2006

Podczas tegorocznych Dni Ziemi Wolsztyńskiej w dniach 30 kwietnia - 1 maja odbyła się II Wystawa Gospodarcza ciesząca się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, jak również odwiedzających. Wystawcy do ostatniego dnia zgłaszali chęć zaprezentowania dorobku swoich przedsiębiorstw. Zaprezentowały się firmy z branży spożywczej, meblarskiej, elektrycznej, budowlanej, ogrodniczej, papierniczej, krawieckiej, stolarskiej a także samorządy sąsiednich gmin: Przemętu i Siedlca. Nie zabrakło również stoiska z naszego miasta partnerskiego Luebben, na którym m.in. prezentowano lokalne wyroby.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Ambasador Niemiec Reinhard Schweppe w Wolsztynie

W sobotę 22 kwietnia br. krótką wizytę w Wolsztynie złożył Ambasador Niemiec dr Reinhard Schweppe z małżonką. Ambasador został zaproszony do Wolsztyna na grudniowe uroczystości podsumowujące Rok Roberta Kocha w Wolsztyna. Reinhard Schweppe bardzo zainteresował się wtedy Wolsztynem, jego historią i kontaktami z miastami partnerskimi w Niemieczech. Niestety z powodu nagłych ważnych obowiązków w Warszawie musiał odwołać zaplanowany już przyjazd do Wolsztyna. W piśmie przesłanym 9 grudnia 2005 na ręce Burmistrza Wolsztyna z okazji zakończenia Roku Roberta Kocha i odsłonięcia popiersia Noblisty, uroczystości obchodzonej w ramach Roku Polsko - Niemieckiego, Ambasador obiecał, iż odwiedzi Wolsztyn w roku 2006. Tak też się stało! Po przywitaniu na Wolsztyńskim Rynku przez Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wolsztynie przedstawiono prezentację multimedialną, obrazującą kontakty Wolsztyna z miastami partnerskimi Lübben i Neunkirchen, z Kołem Ziomków Heimatkreis Wollstein z Bad Bevensen oraz przypomniano uroczystości jakie towarzyszyły nam podczas obchodów Roku Roberta Kocha. Ambasador Niemiec Reinhard Schweppe był pod wielkim wrażeniem tego co tak mała społeczność jaką jest Gmina Wolsztyn dokonała dla dobra stosunków polsko-niemieckich w zjednoczonej Europie. "Potrzebujemy takich właśnie działań, potrzebujemy takich ludzi, którzy łączą nasze narody" - wypowiadając te słowa Ambasador Niemiec stwierdził, iż chce osobiście przedstawić współpracę międzynarodową Wolsztyna Prezydentom Polski i Niemiec, Lechowi Kaczyńskiemu i Horstowi Köhlerowi, zapraszając Burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozinskiego i Burmistrza Lübben Lothara Bretterbauera do Warszawy, gdzie 18 maja w obecności obu prezydentów zostanie oficjalnie zakończony Rok Polsko - Niemiecki. 
Po spotkaniu w Wolsztyńskim Ratuszu Ambasador udał się pod pomnik Roberta Kocha, gdzie złożył wiązankę kwiatów, a następnie zwiedził muzeum Noblisty. Po drodze do parowozowni kwiaty złożono również na byłym ewangelickim cmentarzu przy ulicy Lipowej w Wolsztynie. Opuszczając Wolsztyn po krótkim, dwugodzinnym pobycie w naszym mieście Ambasador wyraził swoje zapewnienie, iż odwiedzi przy najbliższej okazji Wolsztyn, a nasze dokonania z zakresu kontaktów polsko - niemieckich będzie wskazywał jako wzorcowe.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Delegacja z Lübben w Domu Dzieka w Wolsztynie

Kolejny już raz delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Lübben odwiedziła przed świętami wychowanków Domu Dziecka w Gościeszynie. Członkowie Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben przywieźli świąteczne prezenty dla każdego dziecka. Tym razem Przyjaciela z Lübben przekazali również 1500 Euro, które zostaną przeznaczone na remont dwóch pokoi w Domu Dziecka w Gościeszynie. Za przekazane prezenty i pomoc finansową, którą mieszkańcy Lübben wspierają placówkę w Gościeszynie już od 15 lat, podczas sobotniego spotkania wielkanocnego osobiście podziękował Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski. 

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Przekazanie darów z Lübben

W poniedziałek 13 lutego br. delegacja z Lübben przekazała na ręce Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego zebrane w Niemczech zabawki i ubrania, które trafią do dzieci z wiejskich przedszkoli na terenie Gminy Wolsztyn. 

 

 Urząd Miejski w Wolsztynie

 

ROK 2005

Wigilia w Domu Dziecka w Gościeszynie

W sobotę 10 grudnia 2005 r. w Domu Dziecka w Gościeszynie odbyła się uroczysta Wigilia Bożonarodzeniowa, w której przy wspólnym stole zasiedli oprócz dzieci i ich opiekunów licznie przybyli goście i sponsorzy, którzy wspierają Dom Dziecka "Droga". Jak co roku do Gościeszyna przyjechali przedstawiciele Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben i przywieźli ze sobą prezenty dla dzieci od rodzin z zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech. 

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Małe Kębłowo z koncertem w Lübben

W niedzielę 18 września 2005 r. na Dożynkach Prezydenckich w Spale występował Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo. Tego samego dnia młodsi koledzy i koleżanki z zespołu prezentowali się natomiast podczas tegorocznych obchodów Dni Spreewaldu w Lübben. 

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

Spreewaldmesse 2005

W dniach od 18 do 19 czerwca 2005 Gmina Wolsztyn uczestniczyła już po raz trzeci w targach rzemiosła organizowanych w Lübben. Wolsztyńskie stoisko z pewnością wyróżniało się na tle innych. Dekoracja z kwiatów jaką przygotowała  firma p. Maraszka z Wolsztyna oraz ubrania Spółdzielni Krawieckiej "Bojownik" przyciągały uwagę wszystkich zwiedzających. Odwiedzający nasze stoisko degustowali wyroby mleczne z Zakładu Przetwórstwa Mleka z Wolsztyna oraz świeży chleb z piekarni pana Markowskiego. Niemcy bardzo chwalili jakość polskich produktów. Targi Spreewaldmesse były oczywiście doskonałą formą reklamy naszej gminy. Poprzez radio targowe zorganizowano kilka konkursów z nagrodami. Do wygrania były kompozycje kwiatowe oraz materiały promocyjne z Wolsztyna. Podczas konkursu odwiedzający targi bez problemów odpowiedzieli na pytanie "Który niemiecki noblista mieszkał w Wolsztynie?", o wiele trudniejsze okazało się pytanie "W którym roku została podpisana oficjalna współpraca między Wolsztynem a Lübben?" (1993). Wolsztyńskie stoisko odwiedziła m.in. pani Minister Kultury Landu Brandenburgii prof. Johanna Wanka, którą Burmistrz Andrzej Rogozinski zaprosił do Wolsztyna na grudniowe uroczystości obchodów setnej rocznicy nadania Robertowi Kochowi Nagrody Nobla.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Spotkanie wolsztyńskiej młodzieży z niemiecką

Kontakty z Lübben jakie utrzymuje Wolsztyn zataczają coraz szersze kręgi. Tym razem doszło do spotkania młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie i Spreewaldschule Lübben. Uczniowie z Wolszytna dzielą się swoimi wrażeniami.

 

Poniżej relacja uczniów z Gimnazjum z Wolsztyna

17 maja 2005 roku całą klasą wyjechaliśmy do Rudna. Celem tej wycieczki była integracja z sąsiadami z zachodniej granicy - Niemiec. Gościliśmy 25 osobową grupę młodzieży z gimnazjum z Lübben. Nasi rówieśnicy dotarli na miejsce około godziny 12:00. Wielu z nas było zdenerwowanych pierwszym spotkaniem z obcokrajowcami. Okazało się to jednak zbędne.  W pokojach spaliśmy z Niemcami. Jedyną przeszkodą  w porozumiewaniu się była bariera językowa. Ale z tym daliśmy sobie radę. Pierwszy dzień był deszczowy i zimny, ale humory dopisywały. Obiad jedliśmy na zmianę w "Marsie" i "Okrąglaku".  Wtorkowe popołudnie spędziliśmy na basenie w Lesznie. Wodne szaleństwa przełamały pierwsze lody w nawiązywaniu znajomości. Jednym z punktów środowego programu było Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz Wolsztyńska Parowozownia.

Po południu każdy mógł spróbować swoich sił na strzelnicy Bractwa Kurkowego, na Krutli. Przy ognisku i kiełbaskach poznaliśmy się nawzajem.  Mieliśmy również okazję spędzić kilka chwil w Gminnym Centrum Informacji przy Muzeum Roberta Kocha. W czwartek jedną z atrakcji był występ grupy akrobatycznej. Wszyscy chętnie uczestniczyli w tworzeniu piramid, wspólnych układach akrobatycznych. Zabawy i śmiechu było przy tym niemało. Później uczyliśmy się żonglować piłeczkami i talerzykami. Piękna pogoda sprzyjała zabawie. Krótko uczestniczyliśmy konferencji poświęconej Robertowi Kochowi. Nawiązały się przyjaźnie. Na koniec wymieniliśmy się adresami. Pożegnaniom towarzyszyły nawet łzy. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie z rówieśnikami zza Ody. Składamy serdeczne podziękowania Jednostce Centralnej Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży Euroregionu "Sprewa - Nysa - Bóbr" za niezapomniana wrażenia i miło spędzone chwile. 

Uczniowie klasy III D 
Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

Pierwsza Wystawa Gospodarcza

Pierwszego i drugiego maja odbyła się "Pierwsza Wystawa Gospodarcza", na której prezentowały się lokalne firmy, oraz gościnnie przedsiębiorcy z Lübben. W niedzielę 1 maja został uroczyście otwarty Ogród Roberta Kocha mieszczący się za Gminnym Centrum Informacji. W ogrodzie tym zostało zasadzone drzewo, które podarował Wolsztynowi Burmistrz Lübben Lothar Bretterbauer. Również tu dokonano podsumowania pleneru malarsko rzeźbiarskiego poświęconego Robertowi Kochowi. 2 maja została zorganizowana międzynarodowa konferencja poświęcona możliwości współpracy firm z Polski i Niemiec. Podczas konferencji przedstawiciele firm biorących udział w wystawie gospodarczej odebrali podziękowania za udział w wystawie i przygotowanie stoisk.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Spotkanie w Lübben

Na zaproszenie Burmistrza Lübben Lothara Bretterbauera w piątek 19 marca przedstawiciele Gminy i Powiatu Wolsztyńskiego uczestniczyli w spotkaniu inaugurującym sezon turystyczny w Lübben. Podczas spotkania zorganizowanego w zabytkowym pałacu, w którym obecnie mieści się szkoła muzyczna, odbyła się wystawa malarska pani Anety Początek z Wolsztyna, która zaprezentowała około dwudziestu swoich prac z widokami naszego miasta i parowozami. Duże zainteresowanie wywołał prezent dla Burmistrza Lübben, namalowany przez panią Anetę portret Lothara Bretterbauera!

Spotkanie w Lübben było okazją do umówienia bieżących spraw i działań podejmowanych przez nasze miasta. Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski ponowił zaproszenie dla przedsiębiorców z Lübben do wzięcia udziału w wystawie gospodarczej organizowanej w maju w Wolsztynie. Udało się omówić również inne zagadnienia, m. in. możliwość wspólnego promowania naszych miast na różnych targach w Polsce i Niemczech. Wspólnym udziałem w targach zainteresowana jest również firma Tropical Islands, "Wyspa tropikalna" (materiały promocyjne dostępne w GCI), będąca chyba największą atrakcją powiatu Dahme-Spreewald, którą dziennie odwiedza do 4000 gości! Podczas wizyty w Lübben omówiono również organizowane w tym roku zawody strażackie z udziałem drużyn polskich i niemieckich oraz podpisano wniosek o dofinansowanie z Fundacji Polsko-Niemiekciej Współpracy Młodzieży programu spotkań uczniów z Gimnazjum Nr 1 w Wolsztynie i Spreewald Schule z Lübben. 

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

Wizyta delegacji z Lübben

W czwartek 10 marca przebywała w Wolsztynie z krótką roboczą wizytą delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Lübben na czele z Burmistrzem Lotharem Bretterbauerem. Celem spotkania było omówienie udziału przedstawicieli miasta Lübben w obchodach "Roku Roberta Kocha" oraz udziału firm niemieckich w wystawie gospodarczej organizowanej  w tym roku podczas Dni Ziemi Wolsztyńskiej. W maju tego roku zostanie zasadzone również drzewo, "zimowa lipa", w ogrodzie przy Gminnym Centrum Informacji w Wolsztynie. Będzie to symbol łączący nasze miasta, gdyż takie samo drzewo rośnie w Lübben na Placu Wolsztyńskim. 

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

ROK 2004

 

Delegacja z Lübben w Domu Dziecka

W sobotę 11 grudnia 2004 r. w Domu Dziecka w Gościeszynie odbyła się uroczysta Wigilia Bożonarodzeniowa, w której oprócz dzieci i ich opiekunów przy wspólnym stole zasiedli liczni goście i sponsorzy, którzy wspierają Dom Dziecka "Droga". Jak co roku do Gościeszyna przyjechali przedstawiciele Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben i przywieźli ze sobą prezenty dla dzieci od rodzin z zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech. Tym razem również uczniowie z Realschule z Lübben obdarowali podopiecznych z domu dziecka  przyborami szkolnymi, które sami zbierali. Burmistrz  Wolsztyna Andrzej Rogozinski przekazał natomiast na ręce dyrektora Wojciecha Kowalczyka czek na 500 złotych na potrzeby domu dziecka. 

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Wystawa w Lübben

Przedstawiciele Wolsztyna zatrzymali się w Lübben na otwarciu wystawy plastycznej zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Wolsztynie i partnerski Powiat Dahme-Spreewald. Na wystawie prezentowane są m.in. obrazy z Wolsztyna oraz 12 metrowa panorama naszego powiatu, która została namalowana przez rodzimych artystów specjalnie na targi Pol Agra i Tour Salon, na których w tym roku wspólnie wystawiały sie wszystkie gminy z naszego powiatu.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Delegacja ze Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben

W sobotę 23 października br. przebywała w Wolsztynie delegacja ze Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben. Goście z Lübben przyjechali na zaproszenie dyrekcji i dzieci z Domu Dziecka w Wolsztynie i Gościeszynie i uczestniczyli we wspólnej uroczystości zorganizowanej przez wychowanków tej placówki dla swych darczyńców i sponsorów. Hubertus Schulz, przewodniczący stowarzyszenia, przekazał na ręce dyrektora Wojciecha Kowalczyka 300 Euro dla Domu Dziecka oraz kilka kartonów z prezentami dla dzieci i  zapowiedział, iż jak co roku zjawią się w Gościeszynie i Wolsztynie z paczkami na gwiazdkę przygotowanymi przez mieszkańców Lübben. W tym roku również uczniowie jednej klasy z Realschule z Lübben chcą pomóc dzieciom z Domu Dziecka przekazując im przybory szkolne. Goście z Niemiec odwiedzili dziś również Dom Pomocy Społecznej w Wolsztynie, gdzie przekazali  3 wózki inwalidzkie oraz 3 "wsporniki" na kółkach ułatwiające poruszanie się osobom starszym. Sprzęt ten został przekazany przez pana Klausa Olschewskiego z zaprzyjaźnionego z Lübben i Wolsztynem miasta Neunkirchen.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Wolsztyn na targach rzemiosła w Lübben

 

W dniach od 12 do 13 czerwca 2004 r. Gmina Wolsztyn uczestniczyła już po raz drugi w targach rzemiosła organizowanych w Lübben. Wolsztyńskie stoisko z pewnością wyróżniało się na tle innych. Dekoracja z kwiatów jaką przygotowali Państwo Maraszek z Wolsztyna przyciągała uwagę wszystkich zwiedzających. Swoje prace, haft oraz kompozycje z suszonych kwiatów i obrazy prezentowały także Maria Mieszkowska i Urszula Bujakiewcz. Druga część Wolsztyńskiej ekspozycji była umieszczona na zewnątrz, gdzie prezentowano wyroby wolsztyńskich firm: "Kędzia", "Mlecz" i "Nawrot". Odwiedzający te stoiska degustując wyroby bardzo chwalili jakość polskich produktów. Targi Spreewaldmesse były oczywiście doskonałą formą reklamy naszej gminy. Pracownicy  Gminnego Centrum Informacji oraz Wolsztyńskiwego Domu Kultury, którzy przygotowali wystawę rozdali bardzo dużo folderów a podczas wielu rozmów zapraszali mieszkańców Lübben i przedsiębiorców do Wolsztyna. W nowej rzeczywistości, jaką jest obecność Polski w Unii Europejskiej istnieje duże zainteresowanie nowymi kontaktami handlowymi zarówno po stronie niemieckiej jak i polskiej. Dlatego jeszcze we wrześniu tego roku ma dojść w Wolsztynie do spotkania przedsiębiorców polskich i niemieckich zainteresowanych współpracą. 

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

 

Wizyta wolsztyńskiej delegacji w Lübben

 

W piątek 11 czerwca 2004 r. na zaproszenie Radnych z Lübben z jednodniową wizyta w naszym zaprzyjaźnionym mieście gościli przedstawiciele Rady Miejskiej w Wolsztynie. Po przywitaniu w Ratuszu w Lübben radni zwiedzili największą inwestycję, która jest obecnie realizowana w powiecie Dahme-Spreewald, polegającą na zagospodarowaniu największej na świecie wolnostojącej hali samonośnej o wysokości 107 metrów, w której miały być budowane "sterowce" a obecnie powstanie tzw. "Wyspa tropikalna" - centrum rekreacji, z morzem, wioskami tropikalnymi i lasem równikowym! Głównym celem spotkania Wolsztyńskich Radnych z przedstawicielami rady z Lübben było jednak zapoznanie się z zadaniami gminy w zakresie gospodarki leśnej i łowieckiej. Miasto Lübben jest właścicielem lasu. Oprócz podstawowych zadań związanych z pracami leśnymi dużą rolę odgrywa też ekologiczna edukacja dzieci i młodzieży prowadzona w lesie. Do tego celu służą m.in. specjalnie opracowane ścieżki dydaktyczne. 

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

Dni Ziemi Wolsztyńskiej

Jak co roku 1 maja rozpoczęły się w naszym mieście Dni Ziemi Wolsztyńskiej, które w tym roku zbiegły się z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Z tej właśnie okazji odwiedzili Wolsztyn przedstawiciele naszych miast partnerskich z Domont we Francji, Lübben w Niemczech oraz z Maasbree w Holandii. Uroczyste otwarcie Dni Wolsztyna nastąpiło na rynku z udziałem orkiestr Fanfare Eendracht z Baarlo w Holandii, Orkiestry "Szałamaje" ze Zbąszynia, Orkiestry Dętej z Rostarzewa i Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej, które zagrały wspólnie Hymny  Europy, a następnie ulicami miasta przemaszerowały do parowozowni, gdzie odbyła się Parada Parowozów. Na paradę zjechało wielu miłośników parowozów. W tym specjalnymi pociągami z Poznania, Wrocławia, Berlina i Cottbus, a także po raz pierwszy, aż z Wiednia. 1 maja z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej orkiestra Holenderska przekazał mieszkańcom Wolsztyna rzeźbę, która została odsłonięta w parku przy Pałacu. Punktem kulminacyjnym było podpisanie w dniu 1 maja umowy partnerskiej, tzw. umowy o zbliźniaczeniu z francuskim miastem Domont. Przypomnijmy, iż wstępna umowa o współpracy z Domont została podpisana 30 kwietnia 2000 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia 2 maja delegacja francuska zasadziła na Wolsztyńskim Rynku dąb. Pierwszego i drugiego maja odbyło się wiele ciekawych imprez, a do najciekawszych z nich bez wątpienia można zaliczyć Regaty NIVEA Błękitne Żagle pod Patronatem Burmistrza Wolsztyna oraz X Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Halowych "Wielkopolska 2004" Zawody w Taekwon - Do ITF.  Wieczorem w parku wystąpił Andrzej Piaseczny "Piasek".

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Delegacja z Lübben w Domu Dziecka w Wolsztynie

Stało się już tradycją, iż co roku przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą przyjaciele z zaprzyjaźnionego z Wolsztynem miasta Lübben z Niemiec odwiedzają Dom Dziecka w Gościeszynie obdarowując dzieci prezentami. W tym roku oprócz słodyczy członkowie Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben, którzy wraz z Burmistrzem Lübben Lotharem Bretterbauerem odwiedzili w sobotę 3 kwietnia Dom Dziecka w Gościeszynie przekazali również 500 Euro na zakup obuwia dla wychowanków tej placówki. W podziękowaniu za otrzymane prezenty dzieci oraz członkowie zespołu "Małe Kębłowo" przygotowali dla zaproszonych gości krótkie przedstawienie na temat topienia marzanny i powitania wiosny. Po przedstawieniu wszystkie dzieci oraz zaproszeni gości zasiedli do wspólnego stołu wielkanocnego. Kontakty jakie miasto Wolsztyn utrzymuje z Lübben rozwijaj się z roku na rok. Podczas sobotniej wizyty w Wolsztynie goście z Niemiec odwiedzili także Dom Dziecka w Wolsztynie, gdzie również przekazali prezenty wielkanocne i zaoferowali dalszą pomoc.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Burmistrz Wolsztyna z wizytą w Lübben

W piątek 19 marca 2004 r. Burmistrz Andrzej Rogozinski uczestniczył w spotkaniu w Lübben, podczas którego spotkał się m.in. z Minister Kultury Landu Brandenburgii panią prof. Johanna Wanka, którą zaprosił do Wolsztyna z okazji obchodów w 2005 roku setnej rocznicy nadania Robertowi Kochowi Nagrody Nobla.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

 

ROK 2003

 

Wigilia w Domu Dziecka w Gościeszynie

W sobotę 13 grudnia 2003 r. w Państwowym Domu Dziecka w Gościeszynie odbyła się uroczysta wigilia. Przy wspólnym stole świątecznym zasiadły dzieci, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście, w tym m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Lübben, którzy jak co roku przywieźli dla dzieci prezenty od rodzin z zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech. Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Kazubski przekazali w imieniu władz samorządowych na ręce dyrektora Domu Dziecka w Gościeszynie p. Wojciechowi Kowalczykowi czek na 1000 złotych. 

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

10 lat Partnerstwa Miast Lübben - Wolsztyn

W piątek 12 grudnia 2003 roku obchodziliśmy 10 lecie Partnerstwa Miast Lübben i Wolsztyn oraz 160 rocznicę urodzin Roberta Kocha. Z tej okazji w Domu Kultury odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której Burmistrz Lübben, Lothar Bretterbauer, otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Wolsztyna", a na wolsztyńskim ratuszu odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą 10 lat współpracy Wolsztyna i Lübben. 

 

Przemówienia: http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/grudzien2003/12122003/przemowienia.html

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Dni Spreewaldu w Lübben

W niedzielę 21 września 2003. Wolsztyńska Orkiestra Dęta wzięła udział w 26 już obchodach Dni Spreewaldu w Lübben. W uroczystościach uczestniczyli również Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Kazubski.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Wizyta delegacji z Niemiec w Domu Dziecka w Gościeszynie

W dniach 22 - 24 sierpnia br. przebywała w Wolsztynie jedenastoosobowa grupa członków z niemieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Partnerstwa Miast z Lübben. Jak za każdym razem goście z Niemiec przywieźli prezenty dla podopiecznych z Domu Dziecka w Gościeszynie.

 

Obchody 10 rocznicy podpisania umowy partnerskiej

W dniach 14 i 15 czerwca br. w zaprzyjaźnionym mieście Lübben odbyły się obchody 10 rocznicy podpisania oficjalnych kontaktów między naszymi miastami. Obchody te połączono z targami rzemiosła, rolnictwa i przemysłu "Spreewaldmesse", na których prezentował się również Wolsztyn. Nasze miasto i gminę reprezentowali przedstawiciele rękodzielnictwa ludowego: hafciarka, prządka, wikliniarz oraz dwaj rzeźbiarze, którzy wyrzeźbili głowy Roberta Kocha i Paula Gerharda, patrona kościoła w Lübben. Na wolsztyńskim stoisku prezentowała się również rodzima firma "Bojownik". Główna część obchodów jubileuszu partnerstwa miast odbyła się o godzinie 18:00 w Zamku w Sali Herbowej w Lübben.

Swe przemówienia wygłosili m.in. Burmistrzowie Andrzej Rogozinski oraz Lothar Bretterbauer. Podczas tej uroczystości przewodniczący Stowarzyszenia  na Rzecz Wspierania Partnerstwa Miast z Lübben, pan Hubertus Schulz przekazał na ręce dyrektora Domu Dziecka z Gościeszyna pana Wojciecha Kowalczyka czek na sumę 3000 Euro na remont sali gimnastycznej. Pieniądze te zebrali mieszkańcy Lübben.

W niedzielę 15 czerwca miało miejsce kolejne ważne wydarzenie, mianowicie uroczyste otwarcie Placu Wolsztyńskiego w Lübben. Nowy plac, znajduje się przy ulicy Gubińskiej czyli głównej drodze wjazdowej do Lübben jadąc od strony granicy. Na placu oprócz kamiennych ławek ustawiono starą pompę wodną oraz dwie tablice. Na jednej z nich znajdują się krótkie informacje o Wolsztynie, na drugiej herby Lübben i Wolsztyna.

Przemówienia: http://www.archiwum1.wolsztyn.pl/archiwum/czerwiec2003/luebben/przemowienia.html

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

 

 

Przedstawiciele z Lübben w Domu Dziecka w Gościeszynie

W sobotę 12 kwietnia 2003 w Domu Dziecka w Gościeszynie do wspólnego śniadania wielkanocnego zasiedli wychowankowie domu wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których oprócz Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego i Starosty Ryszarda Kurpa obecni byli jak co roku przedstawiciele niemieckiego stowarzyszenia z Lübben, którzy przywieźli dla dzieci mnóstwo prezentów. Dzieci otrzymały prezenty również od pań z International Ladies Club z Poznania. W podziękowaniu za otrzymane prezenty dzieci wystąpiły na scenie oraz obdarowały swych darczyńców samodzielnie wykonanymi upominkami wielkanocnymi. 

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Wolsztyńska delegacja z wizytą w Lübben

Na zaproszenie Burmistrza Lübben Lothara Bretterbauera Burmistrz Andrzej Rogozinski oraz Przewodniczący RM Wojciech Kazubski wraz z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Wolsztynie przebywali w piątek 21 marca br. z krótką jednodniową wizytą w Lübben, podczas której otwarto m.in. wystawę dokumentującą partnerstwo naszych miast. Przypomnijmy, iż w tym roku Wolsztyn i zaprzyjaźnione Lübben będą obchodziły jubileusz 10-lecia oficjalnej współpracy, która została zawarta i określona w podpisanym w 1993 roku porozumieniu, jednak początki tej współpracy sięgają lat 80.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

Delegacja z Lübben na 10 leciu istnienia Zespołu "Kameleon"

Zespół wokalno-instrumentalny "Kameleon" działający przy Wolsztyńskim Domu Kultury obchodził w sobotę 8 marca 2003 roku dziesięciolecie swojego istnienia. Życzenia z okazji jubileuszu składali artystom przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrzem Andrzejem Rogozinski oraz zastępcą Burmistrza panią Justyną Mikołajewską. W uroczystości wzięła również udział delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Lübben, która przekazała zespołowi 200 euro. W swej dziesięcioletniej karierze grupa Kameleon występowała na scenie 262 razy, w tym również w Lübben.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Przedstawiciele Stowarzyszenia z Lübben w Wolsztynie

W piątek, 21 lutego,  z krótką roboczą wizytą przebywali w gminie Wolsztyn przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Partnerstwa Miast z Lübben. Delegacja z Niemiec, na czele z przewodniczącym stowarzyszenia Hubertusem Schulzem, odwiedziła najpierw Dom Dziecka w Gościeszynie, gdzie na spotkaniu z dyrektorem panem Wojciechem Kowalczykiem omówiono plan dalszej współpracy oraz przekazano kwotę 3.000 Euro na remont tamtejszej sali sportowej. W czerwcu dzieci z Gościeszyna wezmą udział w  oficjalnych obchodach 10-lecia partnerstwa naszych miast. Przewidziany jest ich występ na scenie oraz zaprezentowanie tablicy ze zdjęciami i malunkami obrazującymi pomoc mieszkańców Lübben dla domu dziecka. Po wizycie w Gościeszynie delegacja z Niemiec spotkała się w ratuszu z Burmistrzem Andrzejem Rogozinskim, gdzie omówiono obchody jubileuszu partnerstwa, który będzie obchodzony w czerwcu w Lübben oraz w grudniu w Wolsztynie. Ostatnim celem wizyty gości z Lübben było spotkanie w klasztorze w Obrze. Z Lübben przyjechali również przedstawiciele tamtejszych parafii ewangelickiej i katolickiej, którzy chcą nawiązać współpracę między parafiami. Dzisiejsze pierwsze spotkanie pozwala mieć nadzieję, iż również na tej płaszczyźnie zostaną nawiązane owocne kontakty.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

ROK 2002

 

Gwiazdka w Gościeszynie

W sobotę 14 grudnia w Domu Dziecka w Gościeszynie została zorganizowana uroczysta wigilia, podczas której mieszkające tam dzieci otrzymały prezenty m.in. ze Stowarzyszenia na Rzecz Partnerstwa Miast z Lübben. Goście z Niemiec już od wielu lat odwiedzają i znacząco wspierają Dom Dziecka w Gościeszynie. Dla swych darczyńców dzieci przygotowały wspaniałe przedstawienie gwiazdkowe, po którym wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do świątecznej wigilii.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Zespoły taneczne z Wolsztyna na Spreewaldfest w Lübben

Na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Partnerstwa Miast z Lübben oraz tamtejszych władz samorządowych w sobotę 21 września grupy muzyczno- taneczne "Kębłowo" oraz "Mini Forte" uczestniczyły w 25 Dniach Miasta Lübben. Tancerze z grupy Kębłowo występowali w tradycyjnych strojach ludowych tańcząc Poloneza i Mazura, natomiast dziewczęta z grupy "Mini Forte" zaskoczyły licznie zebraną publiczność śpiewając m.in. jedną piosenkę w języku niemieckim.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Przekazanie kompaktora

W czwartek 19 września 2002, na wysypisku śmieci w Powodowie,  odbyło się uroczyste przekazanie kompaktora, jaki gmina Wolsztyn otrzymała od Zakładu Komunalnego z zaprzyjaźnionego miasta Lübben. Kompaktor, to ważąca 25 ton maszyna, która ubija gromadzone na wysypisku śmieci  i tym samym pozwala na dłuższą eksploatacje wysypiska. Pełnosprawne urządzenie jaki otrzymaliśmy od przyjaciół z Niemiec za przysłowiowe 1 Euro kosztowało w chwili zakupu 450.000 DM! W oficjalnym przekazaniu kompaktora brali udział przedstawiciele władz gminnych i powiatowych z Burmistrzem Janem Słomiński i Starostą Ryszardem Kurpem na czele oraz goście z Niemiec: pan Friedrich Rolf i pani Margitta Miethner z KAEV Niederlausitz oraz wicestarosta Stephan Loge i Wolfgang Schmidt z powiatu Dahme Spreewald.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Letni obóz dla młodzieży polsko-niemieckiej

W ramach długoletniej już współpracy z niemieckim miastem Lübben w Świętnie zorganizowano letni obóz, na którym wypoczywali i trenowali razem młodzi strażacy z Polski i Niemiec. Młodzież miała zorganizowane liczne wycieczki i zawody podczas,  których poznała naszą okolicę. W poniedziałek strażacy gościli m.in. w wolsztyńskim ratuszu, gdzie na sali sesyjnej przyjął ich zastępca burmistrza p. Andrzej Rogoziński. Na owe wspólne przedsięwzięcie jakim był obóz młodych strażaków z Wolsztyna i Lübben strona niemiecka przekazała kwotę 1.250,- Euro.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Dni Ziemi Wolsztyńskiej

Już po raz dziesiąty od 1 do 3 maja obchodziliśmy Dni Ziemi Wolsztyńskiej. Obchodom tym towarzyszyło jak zwykle bardzo dużo imprez w całym mieście. Najwięcej było ich oczywiście w parku. W dniach tych do Wolsztyna przyjechali goście, m.in. z zaprzyjaźnionych z Wolsztynem miast z Niemiec, Francji, Holandii i Danii. Na dni naszego miasta przybyła również grupa taneczna z Lübben, która swoim tańcem urozmaiciła program artystyczny.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Zając w Domu Dziecka w Gościeszynie

Jak co roku przed świętami Wielkanocnymi do dzieci z Domu Dziecka w Gościeszynie w sobotę 23. marca przyjechał "zając" z Lübben. Znani dzieciom już od kilku lat przyjaciele z Niemiec przywieźli ze sobą mnóstwo prezentów oraz przekazali pieniądze na zakup nowych butów dla dzieci. Każde dziecko otrzymało imiennie zaadresowaną paczkę ze słodyczami przygotowaną przez rodziny z zaprzyjaźnionego miasta Lübben. Bez wątpienia jest to kolejny dowód na bardzo dobrą współpracę, jaką od 1993 roku prowadzą nasze miasta.

 

ROK 2001

 

Goście z Niemiec w Gościeszynie
Jak co roku także i teraz przed Świętami Bożego Narodzenia u dzieci z Domu Dziecka w Gościeszynie zjawił się gwiazdor z prezentami z zaprzyjaźnionego miasta Lübben. W sobotę 15 grudnia w samo południe do Gościeszyna przyjechała delegacja ze "Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Partnerstwa Miast" z Lübben na czele z jej kierownikiem p. Hubertusem Schultze i jego zastępcš p. Wernerem Kuthzem. Goście przywieźli ze sobą, trzema busami, imiennie zaadreswane paczki dla dzieci, które przygotowały rodziny w Lübben. Tym razem oprócz zabawek, słodyczy i owoców goście z Niemiec przekazali również do Domu Dziecka w Gościeszynie sprzęt kuchenny. W podziękowaniu za przekazane prezenty dzieci zorganizowały wspaniały program, szopkę bożonarodzeniową. Wspólnie śpiewano  kolędy i  łamano się opłatkiem. Dzieci, ich opiekunowie, goście z Niemiec oraz przedstawiciele władz samorzšdowych z Wolsztyna zasiedli następnie do wspólnej wigilii.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Wizyta radnych z Lübben

W sobotę 24 listopada gościli w Wolsztynie radni z zaprzyjaźnionego miasta Lübben. Goście z Niemiec, którzy przyjechali do Wolsztyna na czele z burmistrzem Lübben, panem Lotharem Bretterbauerem, spotkali się z naszymi samorządowcami. W pierwszej części spotkania dyskutowano przede wszystkim o kompetencjach i zadaniach rad oraz pracy urzędu miejskiego. Przystąpiono również do omawiania kalendarza imprez sportowych i kulturalnych jakie oba miasta zamierzają wspólnie  zorganizować w przyszłym roku. Następnie goście zwiedzali Wolsztyn i okolicę, byli m.in. w parowozowni oraz w Klasztorze w Obrze i na strzelnicy Bractwa Kurkowego na Krutli.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Przed 2000 rokiem

Kontakty Wolsztyna z miastem Lübben należą do najstarszych i obejmują swym działaniem najszerszy krąg zagadnień oraz największą grupę uczestniczących w nich ludzi. Położone malowniczo między kanałami rzeki Szprewy Lübben jest miastem bardzo podobnym do Wolsztyna. Liczy ono około 15.000 mieszkańców, nie ma w swym obrębie dużego przemysłu, a znane jest raczej ze swoich walorów turystycznych. Podobieństwa te oraz bliskość do Wolsztyna, ok. 180 km, w znaczący sposób ułatwiają kontakty tych miast oraz zbliżają ich mieszkańców. Nieformalne kontakty obu miast istniały jeszcze daleko przed rokiem 1990. Wraz z otwarciem granic oraz zjednoczeniem się Niemiec przedstawiciele mieszkańców Lübben zwrócili się do ówczesnych władz samorządowych w Wolsztynie z chęcią wsparcia domu dziecka lub podobnej placówki, znajdującej się na terenie gminy Wolsztyn. Bezpośrednią pomocą został objęty Państwowy Dom Dziecka w Gościeszynie. Kontakty, jakie zostały wtedy nawiązane, przeniosły się na wiele innych dziedzin życia. Włączyły się do nich różne instytucje czy urzędy, w tym Urząd Miejski w Wolsztynie, co doprowadziło do podpisania Umowy o Stosunkach Partnerskich między miastami Wolsztyn i Lübben.


W dniu 25 lutego 1993 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Wolsztynie radni w siódmym punkcie obrad jednogłośnie poparli nawiązanie stosunków partnerskich z miastem Lübben. Przyjęli również bez poprawek zaproponowany przez burmistrza Lothara Bretterbauera projekt porozumienia oraz upoważnili burmistrza Wolsztyna Jana Koziołka do podpisania go. Podobną decyzje powzięli również radni Sejmiku Miasta Lübben w dniu 24 maja 1993 roku. Zgodne uchwały obu rad miejskich umożliwiły podpisanie porozumienia o partnerstwie. Jego uroczyste podpisanie miało miejsce dwa razy. Mianowicie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wolsztynie w dniu 4. września 1993 roku, w której uczestniczyła również delegacja z Lübben na czele z burmistrzem Bretterbauerem oraz oraz 17. września 1993 w Lübben, podczas sesji tamtejszej rady miejskiej. Umowa została podpisana przez burmistrzów Koziołka i Bretterbaeuera oraz przewodniczących rad miejskich Piotra Krajewskiego i panią Monikę Dinter. Porozumienie o stosunkach partnerskich między Wolsztynem a Lübben określa główne założenia współpracy, do których zalicza ono: prowadzenie dialogu politycznego na płaszczyźnie komunalnej oraz przystąpienie do wymiany poglądów i informacji w zakresie zagadnień interesujących obie strony, wymianę doświadczeń i informacji dotyczących rozwoju obu miast i pracy ich organów komunalnych, jak też zapoznanie obywateli z warunkami życia i pracy w obu miastach, popieranie współpracy między jednostkami komunalnymi i społecznymi organizacjami, towarzystwami i związkami, jak również prowadzenie wymiany delegacji i wspieranie wzajemnych spotkań obywateli obu miast.

We wstępie podpisanego porozumienia obie strony sięgają w swych deklaracjach znacznie dalej niż tylko do partnerstwa dwóch miast leżących w sąsiadujących ze sobą państwach. Otóż strony stwierdzają zgodnie, iż "uznając odpowiedzialność obu państw dla zabezpieczenia pokoju w Europie, oba miasta chcą poprzez to partnerstwo przyczynić się w miarę swych możliwości do rozwoju normalnych dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Republiką Federalną Niemiec. Obie strony chcą rozwijać wzajemne zrozumienie dla różnych zachowań politycznych, gospodarczych i kulturalnych i wspierać uzgodnioną współpracę poprzez spotkania obywateli obu miast".

 Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-12 | Ostrzeżenie meterologiczne - burze i grad
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-11 | Ostrzeżenie meterologiczne - burze i grad
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-10 | Ostrzeżenie meterologiczne - burze i silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-04 | Ostrzeżenie meterologiczne - burze i grad
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-06-18 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze i grad
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Stacja meteo
Kamery online
Informator SMS
Portal esesja
Sprawdź dowód
Biuletyn Informacji Pub.
Imprezy cykliczne
Pobierz grę terenową
Szlaki GPS
Wolsztyn inspiruje
Foldery promocyjne
Galeria zdjęć
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Zwierzaki z Wolsztyna
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
iPlan Miasta
Sport
Komunikacja
Geo-System
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia - patronat Burmistrza Wolsztyna...

2024-08-06
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-26
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-14
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-14
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-06
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-07-04
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-06-15
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...
Aktualna pogoda w Wolsztynie...

zobacz więcej kamer...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE
Rynek 1
64-200 Wolsztyn

Tel. (68) 347 45 00

Urząd Miejski jest czynny:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

Wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 14:30
środa 7:00 - 15:30
piątek 7:00 - 13:30

Kasa czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek 9:00 - 14:30
środa 9:00 - 15:30
piątek 9:00 - 13:30                    
                    
                    
Osób online: 30
stat4u
Urząd Miejski w Wolsztynie - www.wolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"