wpisz słowo:   
 Wtorek,  26 Września 2023
 
 
A  A  A
Zobacz
Nagrody
Archiwum

Domont

Miasto: Domont

Region: Île-de-France

Departament: Val-d'Oise

Okręg: Sarcelles

Powierzchnia: 8,33 km²

Liczba ludności: 15 339  (2013 r.)

Mer Domont: Frédéric Bourdin

Odległość od Wolsztyna ok. 1250 km

Strona internetowa: www.ville-domont.fr

 

Współpraca została zainicjowana we wrześniu 1996 roku przez pana Josepha Kurpa, Wolsztynianina z pochodzenia, z inicjatywy którego burmistrz Wolsztyna otrzymał propozycje odwiedzenia tego francuskiego miasta celem wzięcia udziału w organizowanych tam targach prezentujących francuskich przedsiębiorców z Domont.
W lipcu 1996 roku na zaproszenie mera Jerome Chartiera delegacja Wolsztyna przebywała w Domont, gdzie m. m. uczestniczyła w posiedzeniu tamtejszej rady samorządu. Wynikiem tej wizyty było wstępne omówienie zasad współpracy i zaproszenie grupy reprezentującej Wolsztyn na Dni Domont we wrześniu 1996 roku. Rewizyta Francuzów miała miejsce z okazji Dni Wolsztyna w 1997 roku, kiedy to przedstawiciele tamtejszych firm nawiązali pierwsze kontakty gospodarcze.


List intencyjny o nawiązaniu stosunków przyjacielskich między miastami Wolsztyn i Domont został podpisany we wrześniu 1997 roku. Umowa partnerstwa miast została zawarta 30 kwietnia 2000 roku. Podpisali ją: mer Domont Jerome Chartier i burmistrz Wolsztyna Jan Słomiński. Ma ona na celu promowanie i utrzymywanie działalności stowarzyszeń i rozwijanie wymiany kulturalnej, turystycznej, socjalnej, ekonomicznej i humanitarnej dotyczącej mieszkańców tych gmin. W ten sposób nastąpiło ukoronowanie dotychczasowych kontaktów, które trwają nieprzerwanie od 1996 roku.


W trakcie tych lat Wolsztyn miał okazję zaprezentować się na targach oraz różnych kiermaszach, m.in. w dziedzinie gastronomii, dorobku kulturalnego, muzycznego czy rzemiosła. Jedno z takich spotkań odbyło się 27 stycznia 2000 roku w Domont. Uczestniczyła w nim grupa około siedemdziesięciu przedsiębiorców francuskich, przedstawiciele środowiska samorządowo-gospodarczego z Wolsztyna z burmistrzem Janem Słomińskim i starostą powiatu wolsztyńskiego Ryszardem Kurpem na czele oraz Mikołajem Kwiatkowskim, pełniącym obowiązki Konsula Generalnego RP w Paryżu i Radcą Ekonomicznym w Wydziale Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP w Paryżu. Podczas tego roboczego spotkania mówiono między innymi o możliwościach i warunkach założenia w Polsce spółki z udziałem kapitału zagranicznego, oraz jakie są ułatwienia dla inwestorów i przedsiębiorców zagranicznych chcących inwestować na polskim rynku. O polskich realiach gospodarczych i możliwościach inwestowania w powiecie i gminie Wolsztyn mieli okazję przekonać się przedstawiciele Izby Handlowo Przemysłowej z Wersalu, którzy gościli w kwietniu 2000 roku w Wolsztynie i Poznaniu. Styczniowe spotkanie w Domont było bardzo dobrą okazją do zaprezentowania zakładów produkcyjnych z naszego powiatu, np. firmy "Łabimex" z Przemętu zajmującej się przetwórstwem warzywno-owocowym.Biorący udział w tym spotkaniu Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu oraz Radca Ekonomiczny przedstawili wyniki dotychczasowej współpracy polsko francuskiej oraz perspektywy jej dalszego rozwoju, zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.


Spotkanie w Domont zostało wysoko ocenione przez obie strony jak również Konsulat Generalny RP w Paryżu. Pokazało ono, iż między Francją a Polską tworzy się nowa linia współpracy, a mianowicie na płaszczyźnie miast, gmin i powiatów, co z pewnością zaowocuje w ramach naszego członkostwa w unii. Kontakty te, to już nie tylko spotkania na szczeblu władz, ale również między małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Jak powiedział Konsul RP w Paryżu współpracy takiej należy udzielić pełnego wsparcia i pomocy. Podkreślił to jeszcze raz i zapewnił o nim w przesłanym na ręce burmistrza Wolsztyna podziękowaniu za wzięcie udziału w tym spotkaniu. Przytaczając słowa Jeana Monneta stwierdził, iż w działaniach integracyjnych "nie chodzi o tworzenie koalicji państw, ale o łączenie ludzi."


Współpraca dotyczy wielu dziedzin. Wskazać można tu chociażby na kontakty jakie utrzymują ze sobą kluby Rotary z obu zaprzyjaźnionych miast. Klub Roratry z Domont przekazał wolsztyńskiemu szpitalowi wiele urządzeń wyposażenia medycznego, w większości dla oddziału chirurgicznego.


1 maja 2004 w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej została podpisana umowa partnerska, tzw. umowy o zbliźniaczeniu. Przypomnijmy, iż wstępna umowa o współpracy z Domont została podpisana 30 kwietnia 2000 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia 2 maja delegacja francuska zasadziła na Wolsztyńskim Rynku dąb. Parafowanie umowy o "zbliźniaczeniu miast" pomiędzy Wolsztynem a Domont odbyło się również w sobotę 22 października 2005 roku w Domont we Francji.Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-07-05 | 🌩 Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem!
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-04-25 | UWAGA PRZYMROZEK
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-03-25 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem!
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-02-17 | Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-02-03 | Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Stacja meteo
Kamery online
Informator SMS
Portal esesja
Sprawdź dowód
Biuletyn Informacji Pub.
Imprezy cykliczne
Pobierz grę terenową
Szlaki GPS
Wolsztyn inspiruje
Foldery promocyjne
Galeria zdjęć
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Zwierzaki z Wolsztyna
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
iPlan Miasta
Sport
Komunikacja
Geo-System
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia...

2023-09-02
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-08-26
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-08-13
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-07-16
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-06-20
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-06-17
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-06-17
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...
Aktualna pogoda w Wolsztynie...

zobacz więcej kamer...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE
Rynek 1
64-200 Wolsztyn

Tel. (68) 347 45 00

Urząd Miejski jest czynny:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

Wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 14:30
środa 7:00 - 15:30
piątek 7:00 - 13:30

Kasa czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek 9:00 - 14:30
środa 9:00 - 15:30
piątek 9:00 - 13:30                    
                    
                    
Osób online: 53
stat4u
Urząd Miejski w Wolsztynie - www.wolsztyn.pl 2008 - 2023
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"