wpisz słowo:   
 Piątek,  1 Grudnia 2023
 
 
A  A  A
Zobacz
Nagrody
Archiwum

Aktualności z życia naszego miasta i gminy

Data dodania: 2018-10-29
 Wielkopolski pociąg do niepodległosci

Dnia 13 października 2018 r. z Wolsztyna do Poznania w ramach patriotyczno-edukacyjnego projektu wyruszył WIELKOPOLSKI POCIĄG DO NIEPODLEGŁOŚCI. Specjalny skład towarowo-osobowy był mobilną wystawą powstańczą zorganizowaną przez Komitet Honorowy i Komitet Organizacyjny Obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na terenie Gminy Wolsztyn. Eksponatami mobilnej wystawy były umundurowania, wyposażenie i broń Powstańców Wielkopolskich z pierwszych dni walk, a także lazaret polowy Armii Wielkopolskiej, które zapewnili członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym oraz Pracowni Renowacji Zabytków Techniki Militarnej z Wolsztyna. Dzięki współpracy z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zobaczyć można było unikalną replikę samochodu pancernego „Poznańczyk”, tego samego który prezentował się na Defiladzie Stulecia z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Broń ciężka wyeksponowana została na dwóch platformach, na których było można zobaczyć między innymi: dwie armaty, trzy ciężkie karabiny maszynowe, artyleryjską lornetę nożycową z 1917 r. Całość uzupełniła kuchnia polowa z roku 1917. Istotną częścią pokazu była też prezentacja sztandarów: Związku Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna, Towarzystwa Powstańców i Wojaków 1919-1923 z Kaszczoru, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Perkowa z 1924 r. oraz Poczet Sztandarowy Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. Rys historyczny Powstania Wielkopolskiego i omówienie prezentacji przedstawił lektor Piotr "Kruszyna" Kaźmierczak. Podczas postoju na stacjach: Stęszew, Poznań Główny, Grodzisk Wlkp., Rakoniewice, Rostarzewo lektor zapoznawał przybyłych z przebiegiem walk powstańczych na danym terenie.  Był to również czas na obejrzenie powstańczej ekspozycji dla publiczności, inaczej mówiąc, „żywa lekcja historii na szynach”.


Po dojechaniu do celu, do stolicy Wielkopolski, na Dworcu Letnim pierwszych zwiedzających przywitali uczniowie wolsztyńskiej Szkoły Podstawowej nr 1 krótkim występem z pieśniami patriotycznymi. W Poznaniu powstańcza wystawa kolejowa wzbogacona została stoiskami promocyjnymi Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, gdzie przeprowadzony został konkurs wiedzy o Powstaniu Wlkp. oraz Gminy Wolsztyn, na którym po raz pierwszy prezentowano broszurę „Szlak turystyczny – Powstanie Wielkopolskie w Wolsztynie i okolicy”, przygotowanej przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oddz. w Wolsztynie.


W drodze powrotnej WIELKOPOLSKI POCIĄG DO NIEPODLEGŁOŚCI zatrzymał się w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie skład pociągu specjalnego wraz z delegacją grup rekonstrukcyjnych, samorządowców, młodzieży przywitała Grodziska Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego. Pobyt w Grodzisku Wlkp. wzbogacony został występem muzycznym młodzieży z grodziskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich, natomiast grodziscy harcerze przygotowali warsztaty wykonania kartonowych modeli powstańczego pistoletu. Atrakcją na grodziskim dworcu PKP była również wystawa „Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Grodziskiej”. Kolejny przystanek pociągu specjalnego stanowiły Rakoniewice, gdzie czas obejrzenia wystawy uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rostarzewa. Po dojechaniu do Wolsztyna wystawa była udostępniona osobom przybyłym na wolsztyński dworzec. Natomiast młodzież grodziska uczestnicząca w przejeździe pociągu na trasie Grodzisk Wlkp. – Wolsztyn wybrała się na spacer „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie”. Podczas przechadzki z terenowym przewodnikiem PTTK, prowadzącej ulicą 5 Stycznia, uczniowie zapoznali się z takimi postaciami, jak dowódcy powstania w Wolsztynie Stanisław Siuda, Stanisław Tomiak, wolsztyńskim powstańcem Marcinem Rożkiem, czy pierwszym poległym w walkach o Wolsztyn powstańcem Antonim Przybylskim.

Komitet Organizacyjny Obchodów 100. Rocznicy Powstania Wlkp. na terenie Gminy Wolsztyn serdecznie dziękuje lokalnym samorządom gmin, które bardzo aktywnie włączyły się w organizację i pomoc w tym przedsięwzięciu, czy to poprzez wypromowanie, czy zaangażowanie różnych organizacji oraz społeczności lokalnej.

Przejazd WIELKOPOLSKIEGO POCIĄGU DO NIEPODLEGŁOŚCI był jedną z wielu inicjatyw Komitetu Honorowego i Organizacyjnego Obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na terenie Gminy Wolsztyn. Poza w/w projektem edukacyjnym już zrealizowano zadania: renowacji płyty nagrobnej braci Franciszka i Władysława Kaczmarek na cmentarzu parafialnym przy ul. Lipowej w Wolsztynie, wykonano malowidło ścienne – mural – „Chwała Powstańcom Wielkopolskim” na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie, wydano broszurę „Szlak turystyczny – Powstanie Wielkopolskie w Wolsztynie i okolicy” oraz  ulotkę „Kalendarium wydarzeń w ramach obchodów 100. rocznicy wyzwolenia Wolsztyna 1919/2019 i Powstania Wielkopolskiego” prezentującą w całości program wolsztyńskich uroczystości. Ulotka będzie do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wolsztynie oraz w formie drukowanej w Biurze Promocji i Turystyki.

Galeria zdjęć

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie


Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-07-05 | 🌩 Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem!
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-04-25 | UWAGA PRZYMROZEK
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-03-25 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem!
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-02-17 | Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-02-03 | Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Stacja meteo
Kamery online
Informator SMS
Portal esesja
Sprawdź dowód
Biuletyn Informacji Pub.
Imprezy cykliczne
Pobierz grę terenową
Szlaki GPS
Wolsztyn inspiruje
Foldery promocyjne
Galeria zdjęć
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Zwierzaki z Wolsztyna
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
iPlan Miasta
Sport
Komunikacja
Geo-System
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia...

2023-12-06
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-10-24
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-10-07
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-09-02
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-08-26
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-08-13
Urząd Miejski w Wolsztynie
2023-07-16
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...
Aktualna pogoda w Wolsztynie...

zobacz więcej kamer...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE
Rynek 1
64-200 Wolsztyn

Tel. (68) 347 45 00

Urząd Miejski jest czynny:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

Wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 14:30
środa 7:00 - 15:30
piątek 7:00 - 13:30

Kasa czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek 9:00 - 14:30
środa 9:00 - 15:30
piątek 9:00 - 13:30                    
                    
                    
Osób online: 30
stat4u
Urząd Miejski w Wolsztynie - www.wolsztyn.pl 2008 - 2023
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"