wpisz słowo:   
 Piątek,  10 Kwietnia 2020
 
 
A  A  A
2020-04-10
10 IV 1944 - II Wojna Światowa, śmierć wolsztyńskiego rzeźbiarza, Marcina Rożka w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu
Zobacz
Nagrody
Archiwum

Aktualności z życia naszego miasta i gminy

Data dodania: 2015-04-11
 Marsz w 75 rocznicę mordu Polaków w Katyniu

Drodzy Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy.
Zbliża się 75 rocznica mordu Polaków w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wszystkich, którzy pragną oddać hołd pomordowanym,  zapraszam na Marsz Katyński, który odbędzie się 11 kwietnia 2015 roku w Wolsztynie w godzinach od 12:00 do 15:00.

Marsz przejdzie ulicami miasta, gdzie pokłonimy się przed pomnikami Ofiar Katynia. W intencji pomordowanych i ich rodzin pomodlimy się na Mszy Świętej w kościele Farnym. Następnie jeńcy zostaną przetransportowani wagonami na miejsce kaźni gdzie zostanie przedstawiona symboliczna scena mordu.


Zabierzcie ze sobą gorące serca, mundur wrześniowy i dołączcie do nas.  


Maciej Myczka - koordynator Marszu. 

dane kontaktowe:  e-mail  maciej.bhp@interia.pl, tel 68 384 26 20, kom. 602 461 648

 

 

Katyński Marsz w Wolsztynie

„Upłynęło 75 lat od tego mordu na bezbronnych żołnierzach w imię totalitarnych, politycznych interesów. Z ręki Słowian na pobratymczym narodzie słowiańskim dokonał się kainowy grzech – kainowa wina.

Prawdziwa pokuta prowadząca do pojednania musi być poprzedzona wyznaniem winy i zadośćuczynieniem” (BP Sławoj Leszek Głódź). Aby nie zapomnieć i przypominać nowym pokoleniom o tym straszliwym mordzie NKWD na polskich oficerach WP, Straży Granicznej, KOP, policjantach, księżach i urzędnikach państwowych, organizujemy w Wolsztynie „Marsz Katyński”. Długo nosiliśmy się z jego organizacją, ale zawsze towarzyszyły temu obawy czy podołamy tak trudnemu wyzwaniu.


W „Katyńskim Marszu Cieni” w Warszawie uczestniczymy od 2009 roku. W roku 2014 zorganizowaliśmy taki marsz w Świętej Katarzynie i dopiero teraz w 75 rocznicę mordu katyńskiego robimy to w swoim mieście.


Marsz organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie oraz Urząd Miasta w Wolsztynie.


Blisko 100 rekonstruktorów z całej Polski w historycznych mundurach zainscenizuje ostatni etap golgoty wschodu. Marsz rusza o godz 12.00 spod cmentarza parafialnego przy ulicy Lipowej, na sygnał syren alarmowych włączonych w całym mieście. Początkiem inscenizacji będzie złożenie wieńca pod pomnikiem, gdzie 11.11.1989 roku złożono prochy ofiar Katynia. Następnie Marsz przejdzie ulicami Wolsztyna na Rynek, gdzie przedstawione będą informacje o zbrodni katyńskiej i złożymy kolejny wieniec, tym razem pod pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego.


Przed pomnikiem Ofiar Katynia przy ul 5-go Stycznia wyczytamy 60 nazwisk pomordowanych na nieludzkiej ziemi.  Wcielający się w rolę wyczytanych złożą pod pomnikiem zapalone znicze z ich nazwiskami, stopniem i funkcją. W tej liczbie będzie 41 nazwisk z naszej wolsztyńskiej listy katyńskiej. Pozostałe nazwiska to te przywiezione przez przyjaciół z Polski. Centralnym punktem uroczystości religijno - patriotycznych będzie uroczysta Msza Święta odprawiona przez Ks. Biskupa Damiana Bryla – Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej. Całemu przedsięwzięciu patronuje Ks. Arcybiskup Metropolita Poznański - Stanisław Gądecki. W trakcie mszy wspominać będziemy także heroiczną postawę 24 księży kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Kalininie wiosną 1940 roku zgłoszonych przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie w grudniu 2009 roku na kandydatów do procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu.

W Marszu udział wezmą także rodziny pomordowanych i wszyscy, którym na sercu leży pamięć pomordowanych. Często słyszę: „ po co idą w Marszu oprawcy NKWD ?” Odpowiadam, że skoro są ofiary, to muszą być także sprawcy. Kolejnym etapem wolsztyńskiej inscenizacji będzie transport kolejowy jeńców z bocznicy na stację Gniezdowo. Tam nastąpi rozładunek jeńców i kulminacyjny symboliczny moment rozstrzeliwania, ostatnia modlitwa, trębacz zagra sygnał Wojska Polskiego i Śpij Kolego. Przy akompaniamencie dzwonów zakończenie Marszu.


O godz. 16.30 w sali widowiskowej Wolsztyńskiego Domu Kultury spektakl teatralny „...w tył głowy” w wykonaniu Teatru Prowincja z Mikołowa.

 

W wtorek 14 kwietnia 2015 roku o godz. 14:00 prelekcja dr Bartosza Kuświaka pt. „Zbrodnia katyńska w polityce mocarstw”, oraz film „Śledztwo majora Zakirowa”.

Ten Marsz to wielkie wyzwanie logistyczne, ale kogokolwiek prosimy o pomoc, nikt jej nie odmawia.  Najważniejsze jednak jest i będzie to, co pozostanie w naszych sercach i umysłach.  
Maciej Myczka – Prezes SMHW – koordynator Marszu.Wolsztyńska lista pomordowanych

Bojak Jakub – st. przod. Policji Państwowej w Borui
Domagalski Mieczysław – post. PP w Kaszczorze
Jarysz Stanislaw - por rez WP notariusz w Wolsztynie
Kramarek Franciszek – ppor rez WP Wolsztyn
Kurnatowski Mielżyński Maria - ppor lotn rez. Gościeszyn
Ledziński Wiktor - st post PP w Wielichowie
Leśnik Bolesław – por rez WP Dąbrowa Nowa
Majda Władysław – ppor rez WP nauczyciel w Adamowie
Maszner Czesław – ppor rez WP ur w Kiełpinach
Myssak Józef – ppor rez WP inż ur w Rakoniewicach
Olejniczak Ludomir Stanisław – ppor rez nauczyciel w Wiosce
Pituła Józef – ppor rez WP nauczyciel w Obrze
Rysmann Stefan – ppor rez WP ur w Kiełpinach
Skiba Stefan – post. PP w Rakoniewicach
Skibiński Marian – ppor rez WP ur w Wolsztynie
Tomiński Edward – ppor rez WP nauczyciel w Buczu
Walkowiak Ludwik – przod. PP w Siedlcu
Wichtowski Tadeusz – ppor rez nauczyciel w Niałku Wielkim
Wilczyński Leon – z-ca kom. PP w Wolsztynie
Wróblewicz Szczepan – post. PP w Wolsztynie
Starkowski Stefan – Powst. Wlkp. ppor rez ur. w Wolsztynie
Wojciechowski Jan - ppor rez WP ur. w Ruchocicach
Kamiński Jan – ppor rez WP kierownik Szkoły w Starkowie
Wachowiak Walenty – st. post. PP w Siedlcu
Łukaszewski Wojciech – Powst. Wlkp. ppor rez WP Dyr. Liceum
Sumiński Tadeusz – ur w Rakoniewicach mgr farmacji
Wolski Roman – ppor rez. WP Kierownik. Szkoły w Kaszczorze
Kawka Józef – ur w Chobienicach strażnik więzienia w Lesznie
Siwa Feliks – st. post. PP ur w Gościeszynie
Szypura Piotr – st. post. PP ur w Ruchocicach
Tomys Stefan – przod. PP w Grodnie ur w Chorzeminie
Wawrzynowicz Marcin – post. PP w Wolsztynie
Lemański Jan – post PP w Rakoniewicach
Serafin Andrzej – post. PP w Rakoniewicach
Rękoś Ignacy st. post PP w Tucholi ur w Górsku
Dębski Józef – post. PP w Wieleniu
Fechner Stanisław – komendant posterunku PP w Śmiglu
Pauch Franciszek - st. post PP ur w Sączkowie
Pauch Stanisław – przodownik PP ur w Sączkowie
Pień Ignacy – post. PP w Poznaniu ur w Sączkowie
Piec Bolesław – post PP w Poznaniu ur w Sączkowie
Zadoń Józef – st.post.PP ur w Wilkowie Polskim
służba w Sączkowie
Zając Antoni – post. PP ur w Kluczewie

Nazwiska pomordowanych z rodzin uczestniczących w Marszu

Smoroawiński Mieczysław – generał brygady WP
Lewandowska Janina – por pilot WP
Wojtkielewicz Alfons – płk dypl. WP
Wojtkiewicz Władysław – płk WP
Karliński Michał – chorąży art. KOP
Libicki Janusz Wojciech por rez. WP
ks. Kontek Stanisław – kapelan major WP
ks. Nowak Edmund –  kapelan podpułkowniki WP
ks. Wojtyniak Czesław – pułkownik Kanclerz Kurii Biskupiej WP

UWAGA !
Panu Stanisławowi Kruchlikowi dziękujemy za uzupełnienie listy. Prosimy Państwa o nadsyłanie nazwisk, osób, które nie zostały ujęte na tej liście, a byli oni urodzeni na ziemi wolsztyńskiej lub pełnili tu służbę.
 

 

 Galeria zdjęć

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie


Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-03-30 | Ostrzeżenie meteorologiczne - oblodzenie
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-03-29 | Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-03-24 | Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-03-14 | Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-03-13 | Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Stacja meteo
Kamery online
Informator SMS
Portal esesja
Sprawdź dowód
Biuletyn Informacji Pub.
Imprezy cykliczne
Pobierz Quest
Szlaki GPS
Wolsztyn inspiruje
Foldery promocyjne
Galeria zdjęć
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Projekt 8.3
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
iPlan Miasta
Sport
Komunikacja
Geo-System
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia...

2020-04-04
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-03-11
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-03-07
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-03-01
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-02-28
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-02-15
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-02-07
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...
Aktualna pogoda w Wolsztynie...

zobacz więcej kamer...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE
Rynek 1
64-200 Wolsztyn

Tel. (68) 347 45 00, Fax. (68) 384 27 47

Urząd Miejski jest czynny:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

Wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 14:30
środa 7:00 - 15:30
piątek 7:00 - 13:30

Kasa czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek 8:00 - 14:30
środa 8:00 - 15:30
piątek 8:00 - 13:30                    
                    
                    
Osób online: 20
stat4u
Urząd Miejski w Wolsztynie - www.wolsztyn.pl 2008 - 2020
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"