wpisz słowo:   
 Wtorek,  4 Października 2022
 
 
A  A  A
Zobacz
Nagrody
Archiwum

Lityń

Lityń – osiedle typu miejskiego
Obwód – winnicki
Rejon – Lityński
Liczba ludności: 6817 (2016 r.)

Mer Litynia – Anatolij Byczok

Odległóść od Wolsztyna 1100 km

Umowa o współpracy

http://www.wolsztyn.pl/foto/duze/akt1.jpg

http://www.wolsztyn.pl/foto/duze/akt2.jpg

 

2019

 

Delegacja z Litynia (Ukrainy) w Wolsztynie

W dniach 10-14 listopada 2019 r. na terenie Wolsztyna przebywała delegacja z Ukrainy w składzie: Burmistrz Litynia – pan Anatolij Byczok oraz panie pełniące funkcję wójta gminy. Podczas swojego pobytu przedstawiciele partnerskiego miasta uczestniczyli w dniu 11 listopada w uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. 

Goście z Litynia mieli okazję zapoznać się z działalnością wolsztyńskich placówek oświatowych: Przedszkola nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Dyrektorzy poszczególnych jednostek oprowadzili delegację po obiektach, pokazując pracownie i sale edukacyjne, a także odpowiadając na liczne pytania dotyczące polskiego systemu edukacji.

Dodatkowo samorządowcy z Ukrainy odwiedzili Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Dzienny Dom „Senior+” oraz Wolsztyński Dom Kultury.

W ostatnim dniu swojej wizyty przedstawiciele Litynia zapoznali się z funkcjonowaniem administracji samorządowej: Urzędu Miejskiego w Wolsztynie oraz Starostwa Powiatowego. Następnie wyruszyli do Kębłowa, celem poznania działalności obiektów pełniących funkcje oświatowe i kulturalne znajdujących się na terenach wiejskich (Zespół Szkolno-Przedszkolny, Filia Wolsztyńskiego Domu Kultury, biblioteka).

Strażacy z OSP Kębłowo i OSP Świętno przekazali naszym gościom sprzęt strażacki, który będzie służył mieszkańcom Rejonu Lityńskiego.

 

Zdjęcia: http://wolsztyn.pl/aktualnosc,3076.html#a

 

Z wizytą na Ukrainie

Na zaproszenie władz Litynia na Ukrainie, z wizytą studyjną, w dniach 9 – 11 października br., przebywała delegacja władz Gminy Wolsztyn na czele z Przewodniczącym Rady Jarosławem Adamczakiem oraz z Zastępcą Przewodniczącego Rady Powiatu Wiesławem Janowiczem. Przewodnim akcentem wizyty był udział w konferencji poświęconej doświadczeniom polskiej samorządności w świetle pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych oraz aspektów postępującej w Ukrainie reformy administracyjnej.


Poza częścią konferencyjną lityńscy gospodarze zapoznali gości z istotnymi problemami funkcjonowania Gminy Lityń, poczynionymi inwestycjami oraz planami utworzenia w Lityniu.

 

http://wolsztyn.pl/aktualnosc,3030.html#a

 

Wizyta delegacji z zagranicy

W ramach współpracy międzynarodowej i kontaktów z miastami partnerskimi z zagranicy przybyły do Wolsztyna delegacje z Francji, Holandii, Niemiec, Ukrainy i Węgier. Niektóre osoby przyjechały do Wolsztyna po raz pierwszy i mieli okazję poznać nasze miasto, a także uczestniczyć w Dniach Ziemi Wolsztyńskiej.   

Policjanci z Ukrainy odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Wolsztynie, aby wymienić doświadczenia i porównać służby w sąsiadujących krajach.

W dniu 2 maja 2019 r. w Ratuszu nastąpiło uroczyste powitanie wszystkich gości przez Burmistrza Wolsztyna, Zastępcę Burmistrza Wolsztyna oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej. Podczas spotkania omówiono najważniejsze punkty wizyty i kwestie dotyczące dalszej współpracy.

http://wolsztyn.pl/aktualnosc,2793.html#a

 

 

2017

 

Wizyta strażaków z Ukrainy

W dniach 5-8 grudnia 2017 r. przebywała z wizytą w Wolsztynie siedmioosobowa delegacja strażaków z Ukrainy. Goście zwiedzili Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Wolsztynie oraz jednostki ochotniczej straży pożarnej w powiecie. Uczestniczyli w pokazach ratownictwa wodnego zorganizowanych przez PSP w Wolsztynie. Podczas kilkudniowego pobytu omówiono system ratowniczo-gaśniczy oraz zaplanowano dalszą współpracę. Ukraińcy mieli okazję zwiedzić nasze miasto, Wolsztyńską Parowozownię oraz Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Delegacja z Ukrainy spotkała się z panem Januszem Frąckowiakiem – Starostą Wolsztyńskim oraz panem Wojciechem Lisem – Burmistrzem Wolsztyna.

 

http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1894.html#a

 

Letni wypoczynek młodzieży z Ukrainy

Na letni wypoczynek do Wolsztyna przyjechała kolejny raz młodzież z Ukrainy. Wizyta trwała od 26 -30 czerwca 2017 r. W organizacji jednego dnia pobytu pomagało Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie. Pracownicy biura zorganizowali zwiedzanie Parowozowni Wolsztyn oraz Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Młodzież z Ukrainy uczestniczyła również w warsztatach „Dawne kowalstwo wiejskie”.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Delegacja z Litynia

W dniach od 9 do12 lutego 2017 r. gościliśmy delegację samorządowców z naszego miasta partnerskiego - Litynia. Podczas spotkania władze Wolsztyna omówiły z gośćmi z Ukrainy zasady współpracy między miastami na bieżący rok. Dyskutowano, m. in. o wsparciu materialnym dla mieszkańców Litynia oraz pomocy finansowej ze środków UE na wzajemne przedsięwzięcia. W trakcie pobytu został również przekazany sprzęt ratowniczy dla Litynia.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 2016
Kolejny już raz gościliśmy w Wolsztynie młodzież z Ukrainy - Litynia. Piątek (tj. 22.07) był dniem poświęconym Gminie Wolsztyn. Pracownicy Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie razem z grupą odwiedzili wieżę widokową w Świętnie oraz Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, gdzie dzieci uczyły się tkania na krosnach. Oprócz wspomnień młodzież zabierze ze sobą własnoręcznie wykonane dywaniki.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie2015

Goście z Ukrainy
Już po raz dziewiąty przyjechała do Wolsztyna młodzież z Ukrainy wraz z opiekunami. Letni wypoczynek trwał od 2–9 lipca 2015 r. Goście zamieszkali w Zespole Szkół Zawodowych. Dla młodzieży przygotowano program pobytu, aby mogli szczegółowo zapoznać się z urokami Ziemi Wolsztyńskiej i okolic. Wizytę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Wolsztynie, przy pomocy gmin z Wolsztyna, Siedlca, Przemętu oraz Starostwa Powiatowego  w Nowym Tomyślu, które zaprosiły gości do siebie, proponując jednodniowe atrakcje.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w WolsztynieWsparcie materialne dla miasta partnerskiego Lityn
W dniach od 2-13 listopada 2015 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Wolsztynie zorganizowano pomoc materialną dla Mieszkańców zaprzyjaźnionego miasta Lityń na Ukrainie.
Kolejna zbiórka artykułów szkolnych, zabawek edukacyjnych dla dzieci, pościeli, kocy, środków czystości itp. odbyła się 6 grudnia 2015 r. na Wolsztyńskim Rynku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Mimo, iż Lityń oddalony jest kilkaset kilometrów od konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, miasto poniosło straty wśród swoich mieszkańców. Kilkadziesiąt osób z Litynia uczestniczyło w walkach w obwodzie Donieckim. Rodziny ofiar i uczestnicy walk potrzebowali wsparcia.

2014
Goście z Ukrainy
Po raz ósmy  w dniach od 7-15 lipca 2014 r. zawitała do Wolsztyna młodzież z Ukrainy z opiekunami. Wizyta ta jest jednym z elementów współpracy Powiatu Wolsztyńskiego z Rejonem Lityńskim. W organizacji pobytu pomogły gminy: Wolsztyn, Siedlec, Przemęt oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, które zaprosiły gości do siebie, proponując jednodniowe atrakcje.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie2013
Delegacja Ukraińska odwiedziła Gimnazjum w Kębłowie
W dniach od 29 kwietnia do 4 maja 2013 r. w Wolsztynie przebywała czteroosobowa delegacja z miasta partnerskiego Lityń z Ukrainy. Przewodniczył jej Mer Litynia  - Anatolij Byczok. Korzystając z okazji goście razem z Burmistrzem Wolsztyna - Andrzejem Rogozinskim odwiedzili Gimnazjum w Kębłowie, gdzie mogli zobaczyć bardzo dobrze funkcjonującą placówkę oświatową.  

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w WolsztynieGoście z Ukrainy w Wolsztynie
W Wolsztynie w dniach od 8-17 lipca 2013 r. już po raz siódmy zawitała młodzież z Ukrainy wraz z opiekunami. Goście zostali zakwaterowani w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Głównym organizatorem ich pobytu było Starostwo Powiatowe w Wolsztynie. Przy organizacji wizyty współpracowali również: Gmina Wolsztyn, Gmina Siedlec, Gmina Przemęt, Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim. Goście z Ukrainy spędzili na terenie tych gmin po jednym dniu.
W dniu 10 lipca młodzież została oficjalnie powitana przez Burmistrza Wolsztyna, który wręczył im drobne upominki życząc udanego pobytu. Młodzież z Ukrainy zawitała do Wolsztyna już po raz siódmy.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w WolsztynieSpotkanie w Urzędzie Miejskim z dziećmi z miasta Lityń na Ukrainie
W dniu 23 października 2013 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z dziećmi, które przyjechały z miasta Lityń na Ukrainie. Dzieci były gośćmi Gimnazjum w Kębłowie. Program pobytu obejmował m.in. udział w zajęciach lekcyjnych, kółkach zainteresowań, lekcje tańca prowadzone przez instruktorów Zespół Pieśni i Tańca w Kębłowie, zwiedzanie Wolsztyna i okolic.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie2012
Młodzież z Ukrainy w Wolsztynie
Wzorem lat ubiegłych w dniach od 24 lipca do 5 sierpnia 2012 roku na terenie Gminy Wolsztyn przebywała młodzież z Ukrainy wraz z opiekunami. Przy organizacji wizyty poprzez zagospodarowanie jednego dnia pobytu współpracowali: Gmina Wolsztyn, Gmina Siedlec, Gmina Przemęt, Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim.
Goście zostali zakwaterowani w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Podczas pobytu organizatorzy zapewnili grupie wiele atrakcji. W programie znalazły się zajęcia sportowe i rekreacyjne, spotkania z przedstawicielami samorządów terytorialnych oraz wycieczki.
W czwartek 26 lipca młodzież została oficjalnie powitana przez Burmistrza Wolsztyna, który wręczył im drobne upominki życząc udanego pobytu. Następnie Wojciech Lis - Kierownik Gminnego Centrum Informacji oprowadził gości z Ukrainy po ulicach Wolsztyna, zatrzymując się m.in. w Parowozowni, Muzeum Marcina Rożka i Muzeum Roberta Kocha. W upalny dzień młodzież skorzystała także z naszej Pływalni Miejskiej oraz odwiedziła Wolsztyński Klub Żeglarski, który zorganizował dla gości z Ukrainy przejażdżki łodziami po Jeziorze Wolsztyńskim.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie
Wizyta w Rejonie Litynskim na Ukrainie.
W dniach  3-6 października 2012 r., korzystając z zaproszenie Mera Litynia, Anatolija Byczok, przebywała na Ukrainie, delegacja samorządów gminnych Wolsztyna i Siedlca, na czele z burmistrzem - Andrzejem Rogozińskim i wójtem - Adamem Cukierem. W składzie delegacji znaleźli się również radni i prywatni przedsiębiorcy.
Lityn stanowi nowy element realizowanej przez samorząd współpracy międzynarodowej. Władze miasta są żywotnie zainteresowane jej stałym pogłębianiem, co wielokrotnie podkreślały, zarówno w czasie pobytu swych przedstawicieli na ziemi wolsztyńskiej, jak i w trakcie tej wizyty. Daje się zauważyć głęboką fascynację Litynian, którzy mieli możliwość przebywania na naszej ziemi, kulturą, funkcjonowaniem gospodarki, turystyki i usług, organizacją samorządu, a także modelem demokracji. Zaobserwować można rosnące zainteresowanie młodzieży językiem polskim, a także dążenie do kontaktów z polskimi rówieśnikami.
Dnia 4 października odbyło się robocze spotkanie członków delegacji z władzami Rejonu Lityńskiego, na czele z Przewodniczącym Administracji Rejonu – Wołodymyrem Himiczukiem i Przewodniczącym Rady Rejonu Lityńskiego – Wołodymyrem Hromem, na które licznie przybyli deputowani Rady Litynia. Na spotkaniu członkowie delegacji odpowiadali na liczne pytania strony ukraińskiej dotyczące modelu polskiej demokracji samorządowej, funkcjonowania oświaty, funduszy unijnych, możliwości działalności gospodarczej itp. Kolejnym istotnym punktem rozmów w trakcie pobytu delegacji wolsztyńsko - siedleckiej była kwestia współpracy kulturalnej. Rozważano możliwość przyjazdu na zaproszenie władz gminnych zespołów folklorystycznych, w które obfituje Rejon Lityński, a także wakacyjnej wymiany dzieci i młodzieży. Dyskusja dotyczyła też możliwości technicznej pomocy polskiej dla Litynia. W trakcie wizyty ukraińscy samorządowcy umożliwili zapoznanie się z gospodarką swego Rejonu i funkcjonowaniem oświaty.
Dnia 5 października na zaproszenie strony ukraińskiej delegacja wzięła udział w zwiedzaniu Kamieńca Podolskiego – wyjątkowego śladu polskości na Podolu. W trakcie tej wizyty miało miejsce spotkanie z ordynariuszem diecezji kamieniecko-podolskiej, arcybiskupem - Leonem Dubrawskim. W jego trakcie arcybiskup podziękował stronie polskiej, a w szczególności mieszkańcom gmin Wolsztyn i Siedlec, za pomoc materialną w renowacji katolickiego kościoła w Lityniu.
W dniu 6 października członkowie delegacji odwiedzili dużą wieś Żurawne, w gminie Lityn, której część nazywana jest „Warszawą”, ze względu na znaczną grupę polskich mieszkańców, którzy po dziś dzień kultywują polskie tradycje. W trakcie wizyty odbyło się również spotkanie z nowym proboszczem parafii litynskiej, ks. Bazylim Żyńskim, który od września sprawuje w niej obowiązki duszpasterskie dla grupy ok. 50 parafian.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie
2011
Wizyta delegacji z Ukrainy
W dniach od 28 do 30 marca 2011 r. na zaproszenie Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu, w powiecie wolsztyńskim przebywała grupa ukraińskich samorządowców z Obwodu Winnickiego. W składzie delegacji znaleźli się również przedstawiciele gmin, z którymi współpracuje nasza jednostka samorządowa, czyli m.in.: Pan Medianyj Wiktor Mykolajewicz - Przewodniczący wsi Daszkiwci, Pani Marina Semenenko - Skarbnik Rady Wiejskiej wsi Borkiw oraz Mer Litynia – Anatoli Byczok. W trakcie pobytu goście zwiedzili wolsztyńskie firmy oraz zapoznali się z funkcjonowaniem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz wolsztyńskiej oczyszczalni ścieków.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie
Przedstawiciele administracji lokalnej z Ukrainy w Wolsztynie
W dniu 21 kwietnia 2011 r. gościliśmy w Wolsztynie grupę dwunastu przedstawicieli administracji lokalnej (samorząd regionalny) oraz organizacji otoczenia biznesu, wspierających pozyskiwanie inwestorów zagranicznych z Ukrainy. Celem ich pobytu w Wolsztynie była prezentacja doświadczeń i działań podejmowanych przez samorząd Gminy Wolsztyn w celu pozyskiwania inwestora, przy współpracy z lokalnymi i regionalnymi instytucjami wspierającymi cały ten proces.
Wizyta podzielona była na dwa etapy: pierwszy teoretyczno-wykładowy, podczas którego zaprezentowano zarówno potencjał gospodarczy jak i działania samorządu na przykładzie konkretnego przykładu pozyskania inwestora.
Natomiast później przyszedł czas na część praktyczną, czyli wizytę w Baxters Polska Sp. z o.o., gdzie uczestnicy delegacji zapoznali się z całym procesem lokalizacji inwestycji z perspektywy inwestora. W tej części goście zapoznali się w sposób "wizualny" z potencjałem gospodarczym i ofertą inwestycyjną tejże firmy.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie
Kolejna wizyta młodzieży z Ukrainy
W czwartek 28 lipca 2011 roku Burmistrz Wolsztyna spotkał się z grupą młodzieży z Obwodu Winnickiego w Rejonie Lityńskim na Ukrainie, która przebywa na wakacjach Powiecie Wolsztyńskim. Po spotkaniu w Ratuszu młodzież, w towarzystwie pracowników Gminnego Centrum Informacji, zwiedziła wolsztyńskie muzea oraz parowozownię. Po południu goście z Ukrainy spędzili wolny czas na wolsztyńskiej pływalni.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w WolsztynieUmowa partnerska Wolsztyn - Lityń
Dnia 24 września 2011 r. Burmistrz Wolsztyna - Andrzej Rogozinski wraz z Burmistrzem Litynia - Anatolijem Byczok podpisali umowę partnerską między Wolsztynem a miejscowością Lityń na Ukrainie. Na uroczystość, która odbyła się w restauracji „Zielona Prowansja”, przybyło wielu ważnych gości, również z zagranicy. Całość zakończyła się symbolicznym posadzeniem drzewa  oraz odsłonięciem głazu z herbem Litynia.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w WolsztynieDelegacja z Ukrainy w Urzędzie Miejskim
26 września 2011 r. Wolsztyński Urząd Miejski odwiedziła delegacja z Litynia na Ukrainie, które przebywała od kilku dni w Wolsztynie. Podczas rozmów między Burmistrzami partnerskich miast poruszano kwestie współpracy i dalszych planów na przyszłość. Po rozmowach udano się wspólnie na odsłonięcie tablicy z herbem i nazwą Lityń przy wjeździe do Wolsztyna, która symbolizuję współpracę z miastem partnerskim.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie2010

Wizyta dzieci z rejonu Lityńskiego
W dniach od 27 lipca do 6 sierpnia 2010 r. na terenie Ziemi Wolsztyńskiej przebywało trzydzieścioro dzieci w wieku od 11 do 15 lat z zaprzyjaźnionego rejonu Lityńskiego.
Goście wypoczywający w naszym mieście brali udział w licznych zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Odwiedzili również przystań żeglarską w Niałku Wielkim, Parowozownię i wiele innych ciekawych miejsc.
W dniu 5 sierpnia 2010 roku młodzież ukraińska przybyła na spotkanie z Burmistrzem Wolsztyna, na którym przedstawiono główne atrakcje Gminy Wolsztyn, a także wręczono upominki z emblematami naszego miasta.
W trakcie pobytu grupa spotkała się również z przedstawicielami gmin Siedlec i Przemęt, a także powiatu nowotomyskiego i grodziskiego.
Wszystkie w/w gminy współpracowały ze sobą przy organizacji ich letniego wypoczynku. Pobyt na naszym terenie zaowocował zawarciem nowych kontaktów i znajomości, a także był doskonałą formą letniego wypoczynku.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie


 
Spotkanie z przedstawicielami Rejonu Lityńskiego w Wolsztynie
W dniu 20 sierpnia 2010 r. Burmistrz Wolsztyna spotkał się z przedstawicielami delegacji Rejonu Lityńskiego na Ukrainie, którzy przebywali w dniach 19–23 sierpnia na terenie Gminy Siedlec i  Gminy Wolsztyn. Delegacja składała się z władz samorządowych (Pani Natalia Szyszkowa, Starosta Rejonu Lityńskiego) oraz przedstawicieli gospodarstw rolnych i członków regionalnego zespołu folklorystycznego.  
Celem wizyty było pogłębienie współpracy między poszczególnymi samorządami, a także udział w „VII Święcie Świni” w Siedlcu. Wizyta odbywała się na zaproszenie Wójta Gminy Siedlec - Adama Cukiera.  

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie2009

Obóz letni dla młodzieży z Rejonu Lityńskiego
Po raz kolejny w dniach 17-27 sierpnia 2009 r. przebywała w Wolsztynie grupa młodzieży ukraińskiej z Rejonu Lityńskiego. Głównym organizatorem wypoczynku było Starostwo Powiatowe, z którym współpracowały Gminy Wolsztyn, Przemęt, Siedlec, Wielichowo i Powiat Grodziski.
W programie pobytu znalazły się zajęcia sportowe i rekreacyjne, spotkania z przedstawicielami samorządów terytorialnych oraz wycieczki. Uczestnicy zwiedzili miasto, przystań WKŻ w Niałku Wielkim, mieli możliwość skorzystania z Pływalni Miejskiej w Wolsztynie a także z przystani kajakowej w parku miejskim w Wolsztynie.
Dla grupy ukraińskiej zorganizowano wycieczkę do stolicy Niemiec. Goście zobaczyli najciekawsze zabytki starówki Berlina oraz zapoznali się z historią miasta i ważnymi wydarzeniami.


Wizyta delegacji powiatu wolsztyńskiego w Rejonie Lityńskim na Ukrainie
W dniach 3 – 7 października 2009 r. delegacja samorządowa z powiatu wolsztyńskiego na zaproszenie Rejonu Lityńskiego gościła na Ukrainie. Nasz powiat reprezentowali: Wicestarosta Wolsztyński – Jacek Skrobisz, Członek Zarządu Powiatu – Szymon Ptak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie – kpt. Rafał Kociemba, Burmistrz Wolsztyna – Andrzej Rogozinski, Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Lisiewicz, Wójt Gminy Siedlec – Adam Cukier, Zastępca Dyrektora Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Placówek w Siedlcu – Witold Jasztal, Zastępca Wójta Gminy Przemęt – Mariusz Silski, Przewodniczący Rady Gminy Przemęt – Zenon Klecha.W trakcie pobytu na Ukrainie zostały podpisane listy intencyjne o współpracy Gminy Wolsztyn i Gminy Siedlec z gminami Rejonu Lityńskiego.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie2008
Wakacyjna wymiana młodzieży polskiej i ukraińskiej

W dniach 8-22 sierpnia 2008 r. po raz drugi na terenie Powiatu Wolsztyńskiego gościliśmy trzydziestoosobową grupę młodzieży ukraińskiej wraz z opiekunami. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w Polsce. Wypoczynek zorganizowało Starostwo Powiatowe w Wolsztynie oraz trzy gminy (Siedlec, Przemęt i Wielichowo) zaangażowane w przygotowanie jednego dnia pobytu. Oprócz Wolsztyna, Siedlca, Przemętu i Wielichowa młodzi Ukraińcy zwiedzili również Poznań i Łagów oraz pływali na basenie w Świebodzinie. Dużą atrakcją była wycieczka do stolicy Niemiec, gdzie młodzież po raz pierwszy w życiu obejrzała najciekawsze zabytki starówki Berlina. Dzieci spędziły także jedną sobotę i niedzielę u rodzin mieszkańców partnerskich gmin.
W tym samym czasie trzydzieścioro dzieci z Polski wyjechało na dwutygodniowy wypoczynek do ośrodka kolonijnego „Bajkowa Dolina” w Lityniu. Uczestnicy zwiedzili  Kijów, Lwów, Winnicę, Lityń i Umań.
Letni wypoczynek polskich i ukraińskich dzieci organizowany został w ramach programu współpracy, realizowanego przez Powiat Wolsztyński i Obwód Lityński na Ukrainie.


2007
Przewodnicząca Rejonowej Rady Rejonu Lityńskiego z wizytą w Wolsztynie
Dnia 11 lutego 2007 r. na zaproszenie Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych, przybyła z wizytą do Poznania czterdziestoosobowa delegacja samorządowców z obwodu winnickiego z Ukrainy. Celem wizyty ukraińskich gości było zapoznanie się z funkcjonowaniem polskich samorządów terytorialnych w strukturach Unii Europejskiej oraz nawiązanie partnerskiej współpracy z polskimi samorządami na szczeblu powiatowym i gminnym.
W następstwie tego, w dniu 14 lutego, na zaproszenie Zarządu Powiatu oraz włodarzy gmin tworzących Powiat, przybyła do Wolsztyna przedstawicielka ukraińskiej delegacji – Pani Natalia Szyszkowa, pełniąca funkcję Przewodniczącej Rejonowej Rady Rejonu Lityńskiego. Podczas spotkania w naszym mieście, przedstawiciele samorządów wstępnie omówili z Panią Szyszkową oczekiwania strony ukraińskiej dotyczące charakteru potencjalnej współpracy.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie


Wyjazd studyjny wielkopolskich samorządowców na Ukrainę
W wyniku zaproszenia złożonego w lutym, przez przebywającą w Wolsztynie Przewodniczącą Rady Rejonu Lityńskiego – Natalię Szyszkową, w dniach 6 – 12 maja 2007 r. członek Zarządu Powiatu - Szymon Ptak, wziął udział w wyjeździe studyjnym wielkopolskich samorządowców na Ukrainę. Wizytę zorganizowali: ukraińskie Towarzystwo Ukraina – Polska z Winnicy oraz Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu.
Celem spotkania było rozeznanie możliwości nawiązania współpracy między samorządami województwa wielkopolskiego a organami władzy samorządowej obwodu winnickiego na Ukrainie. Podczas wizyty władze Litynia wykazały ogromne zainteresowanie nawiązaniem stosunków partnerskich z samorządami naszego powiatu. Wstępem do współpracy miałaby być pierwsza wymiana młodzieży zorganizowana jeszcze w tym sezonie wakacyjnym.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej

W dniach od 17 lipca do 4 sierpnia 2007 r. na terenie Rejonu Lityńskiego (Ukraina) przebywała na letnim wypoczynku trzydziestodziewięcioosobowa grupa gimnazjalistów z Powiatu Wolsztyńskiego i z Gminy Wielichowo wraz z opiekunami. Nasza młodzież wypoczywała w ośrodku kolonijnym „Bajkowa Dolina”. Organizatorzy wypoczynku zapewnili urozmaicony i atrakcyjny program pobytu połączony ze zwiedzaniem środkowej części Ukrainy.
Natomiast w dniach 19-31 lipca w Powiecie Wolsztyńskim wypoczywała czterdziestoosobowa grupa dzieci z Rejonu Lityńskiego na Ukrainie. Koordynatorem wymiany młodzieży było Starostwo Powiatowe. W jej organizację włączyły się również gminy: Przemęt, Siedlec, Wolsztyn oraz Wielichowo. Wypoczywającym na naszym terenie młodym Ukraińcom zapewniono szereg atrakcji. Ukraińscy goście spędzili weekend w polskich rodzinach, gdzie zapoznali się z polskimi zwyczajami. Po jednym dniu przebywali na terenach gmin uczestniczących w programie wymiany, a także odbyli kilka wycieczek po Wielkopolsce. W samym Wolsztynie, po wizycie z Burmistrzem w Ratuszu, młodzież zwiedziła wolsztyńskie muzea, skansen i parowozownię.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w WolsztynieGoście z Ukrainy
W piątek 30 listopada 2007 r. w Wolsztyńskim Ratuszu gościła delegacja z Litynia na Ukrainie, która przebywa w Powiecie Wolsztyńskim. Podczas spotkania w Sali Sesyjnej Wiceburmistrz Wolsztyna, Justyna Mikołajewska, przedstawiła gościom charakterystykę naszej gminy. Goście obejrzeli krótki film o Wolsztynie oraz prezentacje z konkursu „Piękna Wieś”. Samorządowców z Litynia bardzo zainteresowały sprawy rolnictwa oraz opłaty i podatki lokalne.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie

 
2006
Początek współpracy między Lityniem (Ukraina) a Wolsztynem
Z inicjatywy Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych oraz Towarzystwa Ukraina-Polska, miała miejsce wizyta reprezentantów obwodu winnickiego w województwie wielkopolskim. Wówczas to doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli Powiatu Wolsztyńskiego, wśród których byli m.in. Pan Wójt - Adam Cukier i Radny Rady Powiatu Wolsztyńskiego - Pan Szymon Ptak, z Przewodniczącą Rejonu Lityńskiego - Panią Natalią Szyszkową, na którym padły pierwsze deklaracje dotyczące możliwości współpracy obu powiatów.Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-09-08 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze i silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-08-05 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze i silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-07-01 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze i silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-06-29 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze i silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-05-27 | Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr i burze
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Stacja meteo
Kamery online
Informator SMS
Portal esesja
Sprawdź dowód
Biuletyn Informacji Pub.
Imprezy cykliczne
Pobierz grę terenową
Szlaki GPS
Wolsztyn inspiruje
Foldery promocyjne
Galeria zdjęć
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Zwierzaki z Wolsztyna
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
iPlan Miasta
Sport
Komunikacja
Geo-System
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia...

2022-10-04
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-09-16
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-09-14
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-09-07
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-09-06
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-09-04
Urząd Miejski w Wolsztynie
2022-09-04
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...
Aktualna pogoda w Wolsztynie...

zobacz więcej kamer...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE
Rynek 1
64-200 Wolsztyn

Tel. (68) 347 45 00, Fax. (68) 384 27 47

Urząd Miejski jest czynny:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

Wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 14:30
środa 7:00 - 15:30
piątek 7:00 - 13:30

Kasa czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek 8:00 - 14:30
środa 8:00 - 15:30
piątek 8:00 - 13:30                    
                    
                    
Osób online: 34
stat4u
Urząd Miejski w Wolsztynie - www.wolsztyn.pl 2008 - 2022
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"